Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Konya’nın 2023 hedefi 10 milyon turist

2023 için 50 milyon turiste ulaşmayı isteyen Türkiye karşısında, Konya tek başına 10 milyon turist hedefliyor. Kentin, turizmdeki bu iddiasının ne derece ulaşılabilir olduğunu sorduğumuz turizmcilerden olumlu yanıtlar aldık.

Bu açıdan, yüksek hızlı trenin hedefe olumlu katkı yapması bekleniyor, Kongre turizminde adından daha sık söz ettiren şehirde, iddialı olduğu kültür turizminin yanında alternatif turizm destinasyonlarının geliştirilmesi gerektiği düşünülüyor Mevleviliği yaşatmak için her gün sema ayini Rixos Konya Genel Müdürü Emin Kabbani, Konya’nın Mevlana şehri olması vesilesiyle, daha farklı hizmetler sunarak Konya ile bütünleşmeyi hedeflediklerini belirtiyor.

Bu hedef doğrultusunda ne tür çalışmalar gerçekleştirdiklerini sorduğumuz Emin Kabbani, Konya’nın ve Mevlevi felsefesinin en önemli sembollerinden olan Sema ayinlerinin yurtiçi ve yurtdışı misafirlerine hergıin takdimi gibi bir çok ürün ve hizmetle farklılık yarattıklarını dile getiriyor. Yanı sıra, dünya mutfağı ve yöresel Konya mutfağından sunumlar, Konya’da yaşayan öğrenci ve halk için çeşidi eğlence alternatifleri bu hedefin bir diğer ayağını oluşturuyor.

Şirketler ve kurumların toplantı ve kongre organizasyonları, düğün, nişan, doğum günü gibi özel organizasyonları, sağlık kulübü hizmetleri de bu anlamda Rixos Konya’yı ön plana çıkaran oluşumlar arasında yer alıyor.

Rixos Konya’da ağırlıklı olarak, iş için şehre gelen yatırımcıları misafir ettiklerini söyleyen Emin Kabbani, sözlerine şöyle devam ediyor: “Tabi ki kültür turları kapsamında Konya’yı, Mevlana’yı ziyarete gelen yerli-yabancı pek çok misafirimiz bulunuyor. Ayrıca; otelimiz, Konya’nın genç nüfusunun da eğlence adresi haline gelmiştir.” Geçtiğimiz yıl, Rixos Konya’da 100 binin üzerinde konaklama yapıldı. Bu sayının yaklaşık yüzde 40’ı yerli, yüzde 60’ı ise yabancı misafirlerden oluşuyor.

2023 HEDEFİ ÇEŞİTLİLİK YARATILMASI GEREK

Rixos Konya Genel Müdürü Emin Kabbani, Konya’nın turizmdeki hedefleri ile ilgili şu açıklamalarda bulundu: “2023 yılında turizmde Konya’nın 10 milyon turist hedefi bulunuyor. Bu hedefe ulaşmak amacıyla Konya’nın alternatif turizm destinasyonu olarak geliştirilmesi, konaklama sürelerinin artırılmasına ilişkin çalışmalar yapılması gerekiyor. Bu nedenle şehrimizdeki turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi kültür turizminin yanı sıra kış, yayla, sağlık, kongre turizmi gibi alanlarda farklılıklar yaratılması esastır.” Yabancı misafiri her yıl 100 binin üzerinde Dedeman Konya Hotel & Convention Center, 2006 yılında 50 milyon dolar yatırım ile hayata geçirildi.

Turizm Bakanlığı’nın çevreci otel değerlendirmesi kapsamında Yeşil Yıldız Belgesi alması ile sürdürülebilir turizm noktasında bir örnek teşkil eden Konya Dedeman, yanı sıra 8 kişiden 1500 kişiye kadar hizmet verebilen farklı büyüklüklerde 12 adet toplantı salonunun olması ile de dikkat çekiyor. Yüzde 65 oranında yurtiçinden misafir ağırlayan oteli, yurtdışından ise ağırlıkla Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkeleri tercih ediyor. Yabancı misafir sayısın her yıl 100 binin üzerine çıkıyor.