Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Kuşak ve Yol girişimi otel yatırımlarını hızlandırıyor

Çin’in “Kuşak ve Yol” girişiminin turizm yatırımlarına olumlu yansıması bekleniyor.  Bünyesinde lüks otel markası Peninsula’yı barındıran The Hongkong &  Shanghai Hotels Limited (HSH) CEO’su Clement Kwok,  “Kuşak ve Yol” girişiminin ülkeler arasındaki işbirliklerini geliştireceğine dikkat çektikten sonra biri Türkiye, diğeri Myanmar’da olmak üzere iki yeni Peninsula otel projeleri olduğunu söylüyor.

Kerem Köfteoğlu -HSH’nin resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre, şirket yönetimi, Peninsula Istanbul Holdings AG ve Salıpazarı Liman İşletmeciliği ile Yatırımları AŞ ortak girişim kurmak için Rekabet Kurumu’na başvuruda bulundu.  Web sitesindeki bilgilerde HSH’nin yüzde 50’sine sahip olduğu ortak şirketin diğer ortaklarının ise Doğuş Holding ve BLG olduğu belirtiliyor.

180 odalı olacak

Söz konusu şirketin web sitesinde Karaköy Salı Pazarı’nda The Peninsula Istanbul adıyla yapımı süren otele ilişkin özetle şu bilgilere yer veriliyor: “Bu ortaklık anlaşması taraflar arasında Temmuz 2015’te imzalandı. Ortaklık koşullarının yerine getirilmesi halinde 300 milyon Euro’ya mal olacak otel mülkünün 150 milyon Euro’ya tekabül eden kısmının sorumluluğu HSH’de olacak.

Türk ortağımız hâlihazırda Salıpazarı Limanı Proje Sahası’nın çeşitli tesislerinin inşası, geliştirilmesi ve işletilmesi için Şubat 2014’ten itibaren 30 yıllık bir süre için çalışma hakkına sahiptir. İstanbul, hem antik hem de modern kültürleri bünyesinde barındıran ve dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. 2019 yılı sonunda hizmete açılması planlanan otelin Boğaz ve İstanbul’un tarihi semtine manzaralı toplam 180 odası olacak.”

HSH kimdir?

Çin anakarasına bağlı Hong Kong özel bölgesi merkezli The Hongkong & Shanghai Hotels Limited (HSH), ilk halkası 1928’de açılan lüks Peninsula otel zincirinin sahibidir. Günümüzde Hong Kong, Şanghay, Tokyo, Pekin, New York, Şikago, Beverly Hills, Bangkok, Manila, Paris ve Londra’da olmak üzere toplam 10 Peninsula oteli bulunuyor. Söz konusu 10 lüks otelin toplam oda kapasitesi 2 bin 887 olarak belirleniyor. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’na kayıtlı olan The Peninsula Hotels ‘in sahip olduğu otel ve diğer taşınmazların toplam değeri 5,8 milyar dolar olarak hesaplanıyor.