Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Kütahya’da yamaç paraşütü denemesi

Kütahya’nın Simav ilçesinde, yamaç paraşütü turizmini başlatmak için uzman ekiplerce yürütülen uçuş denemeleri devam ediyor. Ankara Uçuş Kulübü eğitmenleri, uçuş denemeleri yapmak üzere belediyenin daveti üzerine ilçeye geldi.

Bin 800 rakımlı Nadarçam mevkisinde, bin metre yükseklikteki atlama bölgesine ulaşan ekip üyeleri Celal Akbulut, Şeyma Sertaş, Umut Aslan, Orkut Baysal, Esra Baysal, Ufiık Uçar, Şahin Ceylan, Sinan Hahoğlu, Ayhan Doğan ve Mehmet Acad uçuş denemeleri yaptı. Bazı pilotlar yaklaşık 3,5 saat havada kalarak uzun uçuşlar gerçekleştirdi. Simav Belediye Başkanı Süleyman Özkan, ilk kez geçen yıl Uşak Sportif Havacılık Kulübünden bir ekibin bölgede yamaç paraşütü denemeleri yaptığını hatırlatarak, uzman kişilerce bir süredir yürütülen yamaç paraşütü uçuşu denemelerinden olumlu sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Özkan, yamaç paraşütü turizmine her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayarak, ‘Ankara Uçuş Kulübü eğiticilerini yeni denemeler gerçekleştirmeleri için ilçemize davet ettik. Yapılan denemelerde Simav’ın, yamaç paraşütü sporunda uzun uçuşlar gerçekleştirilebilen bir bölge olduğu tespit edildi. İlçemize yamaç paraşütü turizmini kazandırmak için gerekli çalışmalara hız vereceğiz. Burası termal ve doğa turizmine uygun bir bölge. Yamaç paraşütü turizmini de ilçemize kazandırarak, burayı cazibe merkezi haline getireceğiz” dedi. Uçuş eğitmeni Orkut Baysal ise bölgenin yamaç paraşütçülüğü için çok uygun olduğunu vurguladı. (Yeni Bakış)