Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Malezya Büyükelçisi’nden Jackfruit gösterisi

Türkiye Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul 18 kiloya ulaşan ağırlığı ile dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen Jackfruit ile özel bir şova imza attı. Büyükelçi, ağırlığına rağmen ağaçta yetişen ve meyvelerin şahı olarak da adlandırılan Jackfruit’in kesim tekniğini uygulamalı gösterirken, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ise bu özel meyvenin faydaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye’de Verita tarafından market ve satış noktalarına sunulan Malezya’nın egzotik lezzetleri, Gastronometro’da düzenlenen bir etkinlikle tanıtıldı. Dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen Jackfruit, hem tadı hem de sağlık açısından faydaları ile özellikle Avrupa ülkelerinde popüler olarak tüketilen Yıldız Meyvesi, zengin içeriği ile doğal bağışıklık sistenim koruyucusu olan Pitaya, dengeli beslenme ve diyetin ayrılmaz parçası Ananas ve sağlıklı beslenme açısından gerekli temel besin maddelerini içeriğinde bulunduran mucizevi meyve Mangosten hem görüntüleri hem de sağlığa faydaları ile dikkat çekti.

Verita’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Malezya meyveleri tanıtım davetine Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Vahab, Dubai Malezya Başkonsolosluğu’dan Tarım Bölümü Konsolosu Sayın Shahid Abu Bakar, İdeal Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Sayın S. Zeki Birincioğlu, Sağlıklı Beslenme ve Diyet Uzmanı Taylan Kümeli ile çok sayıda ithalatçı, distribütör ve perakendeci katıldı.
Davette Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Wahab, dünyanın en büyük meyvesi olarak bilinen yaklaşık 1 metre uzunluğa, 50 cm çapa ve 40 kilo ağırlığa ulaşabilen jackfruit meyvesinin kesilişini uygulamalı olarak göstererek, misafirlere ikram etti.

İki ülke arasındaki ticaret yüzde 50 artacak
Görsel şovu ve samimi tavırları ilgi gören Türkiye Malezya Büyükelçisi Dato Abdul Razak Abdul Wahab, Türkiye ve Malezya arasında resmi diplomatik ilişkilerinin 1964 yılında başladığını belirterek, iki ülke arasında yapılan yatırımların rakamsal değerleri hakkında bilgi verdi. Mart 2015 itibariyle Malezya’nın Türkiye’deki doğrudan dış yatırımlarının 844 milyon dolara ulaştığını söyleyen Büyükelçi, “Türkiye’nin Malezya’ya doğrudan dış yatırımı ise 127 milyon dolardır. Bu rakamın yakın gelecekte 200 milyon dolara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu yılın ilk yarısında ise Malezya ve Türkiye arasındaki toplam ticaret hacmi yüzde 48 oranında artarak 2,92 milyar TL olmuştur.” diyerek 2018 yılında Malezya-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması sayesinde iki ülke arasındaki ticaretin yüzde 50 oranında artarak 4 milyar lira olmasının beklendiğini söyledi.

2015 yılı ilk 6 aylık döneminde Malezya’dan Türkiye’ye yapılan ihracatta tarım ürünlerinin 313 milyon 586 bin lira ilk sıralarda yer aldığını kaydeden Malezya Başkonsolosluğu’ndan Tarım Bölümü Konsolosu Shahid Abu Bakar, “Bu yıl ilk 3 aylık dönemde tarım sektöründe Türkiye ve Malezya arasındaki ikili ticaret 741 milyon TL’lik bir hacme ulaşıldı. Malezya meyvelerinin bu hacimdeki payı ise 2.92 milyon TL.” dedi. Bu rakamların gelecek için önemli bir potansiyel olduğuna işaret eden ve 3 büyük hipermarket zinciriyle düzenledikleri Malezya Meyveleri Tadım Günleri için İstanbul’a geldiğini ifade eden Shahid Abu Bakar, “Malezya’nın tropikal meyvelerini Türk halkına tanıtmak istiyoruz. Bunun için de tadım aktiviteleri düzenleyerek, meyvelerimizin özelliklerini anlatıyoruz. Tüketicileri Malezya meyvelerinin benzersiz lezzeti ile tanıştırmak istiyoruz. Jackfruit gibi bazı meyvelerimizin görünümü hipermarkette görmeye alışık olduğunuzdan farklı olsa da Türk tüketiciler meyveleri tanıdıkça ve faydalarını öğrendikçe tercih etmeye başlıyorlar” diye konuştu.