Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

‘Mavi yengeç’ yakalama turu!

The Times gazetesi okurları tarafından 2008’de “Avrupa’nın en iyi açık alanı” seçilen İztuzu Plajı’nın bulunduğu Dalyanda, anavatanı Güney Amerika olan mavi yengeçler, turistlerin ilgisini çekiyor.

Turizmciler, turistlere klasik deniz seçeneğinin dışında farklı kültürel turlara katılma imkanı sunuyor. Dalyanda turistler, teknelerle kaya mezarları ile caretta carettaları görme fırsatı buldukları ve mavi yengeç avlayabildikleri turlara son yıllarda daha çok ilgi gösteriyor. Turlara katılıp oltalarla Dalyan Kanalı’nda mavi yengeç tutan turistler, bölgeden ayrılmadan önce yakaladıkları mavi yengeçleri tekrar suya bırakıyor. Dalyanda 26 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren Ozay Akdoğan, Köyceğiz ve Dalyan kanallarında yıllık ortalama yerli ve yabana bir milyon turist ağırladıklarını belirtiyor.

Değişen turizm portföyü ile özellikle Rus turistlere İztuzu Plajı bölgesinde mavi yengeçlerin bol olduğu yerde avcılık yaptırdıklarını söyleyen Akdoğan, “Turistler yakaladıkları mavi yengeçleri teknede biriktiriyor. Onlara dişi ve erkek olanları gösteriyoruz. Avcılık bittikten sonra yengeçler tekrar suya bırakılıyor. Aynı zamanda İztuzu Plajı’nda Dalyan Su Ürünleri Kooperatifi tarafından erkek yengeçler yakalanıyor ve pişirilip bölgedeki turist teknelerine satış yapılıyor” dedi.

Köyceğiz Gölü, Kaunos Antik Kenti, çamur banyoları ile turizme farklı bir renk kattıklarını vurgulayan Akdoğan, en çok ilgi gören ve turistler için beğenilen turun ise eko-turizm adı altında mavi yengeç turları olduğunu dile getirdi. Dalyan’ın yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın göz bebeği olduğuna işaret eden Akdoğan, “Bölgemiz deniz, güneş, kum yanında tarihi güzellikleri, kaplıcaları, yeşili ve mavisiyle turizmin her kesimine hitap ediyor. Bu nedenle yoğun talep görüyoruz” diye konuştu. (Bizim Gazete)