Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Mevlana’nın Konya’ya gelişi ilk kez İstanbul’dan başladı

Hz. Mevlana’nın ailesiyle birlikte Konya’ya gelişinin 791’inci yıl dönümü törenlerle kutlandı. Konya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikler kapsamında, Karaman’dan Konya’ya ‘Sevgi ve Barış’ yürüyüşü yapan Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ve beraberindeki heyet, protokol üyeleri tarafından karşılandı.

Mevlana’nın Karaman’dan Konya’ya gelişinin yıl dönümü her yıl olduğu gibi yıl da bir dizi etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar kapsamında; 27 Nisan günü Karaman’dan yola çıkan ve Konya’ya kadar ‘Sevgi ve Barış’ yürüyüşünü gerçekleştiren Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Esin Çelebi Bayru ve beraberindeki heyet, müze önünde Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay tarafından karşılandı.

Bayru, kendisini karşılayan Vali Toprak ve Belediye Başkanı Altay’a, Karaman Valiliği ve belediyesi tarafından verilen Türk bayrağını teslim etti. Etkinlikler, yürüyüşün ardından Mevlana Müzesi’nde Mevlana’nın sandukası başında ‘Gülbank’ (Hep bir ağızdan ve makamla yapılan dua) duasının ardından Vuslat isimli temsili tiyatro oyunu ve Filistinli Le Trio Joubran grubunun konseriyle gece sona erdi.  Etkinlikler çerçevesinde 5 Mayıs 2019 tarihine kadar, paneller, söyleşiler, resim sergileri ile Sufi Sinema Günleri kapsamında film gösterimleri devam edecek.

Mevlana Celaleddin-i Rumi ve ailesi, Suriye’nin başkenti Şam’dan Anadolu’ya geçtikten sonra, önce Erzincan’da, ardından da Karaman’da konakladı. 7 yıl Karaman’da kalan Mevlana’nın babası Muhammed Bahaeddin Veled, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat’ın, daveti üzerine 1228 yılında Konya’ya geldi.

10 gün Rumi seferleri devam edecek

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlana ve ailesinin Konya’ya geliş yıldönümü anısına düzenlenen kutlama etkinlikleri, bu yıl ilk kez Rumi Tren seferiyle İstanbul’dan başladı. Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından 3-5 Mayıs tarihleri arasında çok sayıda etkinlikle kutlanan Hazreti Mevlana ve ailesinin Konya’ya gelişlerinin yıl dönümü kapsamında oluşturulan “Gel Yeter Ki” temalı Rumi Treni, ilk seferinde İstanbul’dan Konya’ya çok sayıda akademisyen, yazar, sanatçı, gazeteci ve kültür insanından oluşan bir heyeti taşıdı. Bu kapsamda düzenlenen Rumi özel tren seferleri, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü tarafından günlük 3 olan Konya – İstanbul seferleri 10 gün boyunca 4’e çıkarıldı.

Uluslararası boyuta taşınacak

Konya’nın, Mevlana ve ailesinin gelişiyle birlikte ilim, sevgi ve hoşgörünün merkezi haline geldiğine dikkat çeken Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Teşrif’i Konya kutlamalarıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “İlimiz Konya, sekiz asır önce Belh’ten uzun bir yolculuk sonunda bu topraklara gelen Hz. Mevlâna ve ailesini kucaklayan merkez olmuştur. İnsanın bir yolculuk halinde olduğundan söz eden Hz. Mevlâna ilerleyen yıllarda fikir dünyasının gelişiminde bu uzun ve zahmetli yolculuğun payının büyük olduğunu ifade etmiştir.

Selçuklu çağının Horasan’dan, Endülüs’e uzanan geniş İslam coğrafyasının en kıymetli ilim, felsefe ve sanat merkezlerinden biri olan Konya, Hz. Mevlâna ve ailesinin teşrifleriyle nice Hak dostunu bağrına basmış ve daha büyük önem kazanmıştır. Düşünce ve eserleriyle Anadolu’ya sevgi barış ve kardeşliği getiren Hak aşığı büyük düşünür Mevlana’nın, şehrimize gelişini bu yıl ilk kez İstanbul’dan kalkan Rumi özel tren seferiyle başlattık. Ney dinletisi ve mesnevi sohbetler eşliğinde yapılan yolculuğun ardından her yıl olduğu gibi Konya’da düzenlenen sevgi yürüyüşü, temsili karşılama tiyatro oyunu, sema gösterisi ve mistik müzik konseri gibi bir dizi etkinlikle 791 yıl sonra bu kutlu gelişi yeniden yaşattık. Önümüzdeki yıllarda kutlamaları uluslararası boyuta taşımayı planlıyoruz”