Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

MICE Derneği, MICE Summit 2018 hazırlıklarına başladı 

Kurulduğundan beri çeşitli etkinliklere imza atan , MICE Derneği yönetim, yurtiçi ve yurtdışı destinasyon ziyaretleri, network geceleri ile B2B programlarının yanı sıra, 2018 yılında gerçekleştirmeyi planladığı MICE Summit hazırlıklarına da başladı.

MICE (kurumsal organizasyonlar), turizm gelirleri içerisindeki karşılık oranı ve yarattığı endüstri ile artık turizmin bir kolu olmaktan çıkıp başlı başına bir sektör haline geldi.  Turizm gelirlerinin yüzde 30’luk diliminde söz sahibi olan MICE sektörü, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek sektörü bir araya getiren güç birliğine imza attı. Sektör profesyonellerinin bir araya gelerek kurduğu Uluslararası MICE Derneği, 04 Mayıs 2017 tarihinde tüm sektör paydaşlarının yanı sıra iş, sanat, spor camiasından isimleri bir araya getirdi.

Sektörün geleceği için yapılabileceklerin tartışıldığı gecede konuşma yapan Uluslararası MICE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Söyler, “Çıkacağımız bu yolda sektörün gelişimine yönelik projeler üreterek, üyelerimizin de bu projeler içinde yer almasını sağlayacağız. Ayrıca, derneğimizin öncelikleri arasında üye ve sektör paydaşlarının sorunlarına çözüm üretilmesi ön planda yer alacak” dedi.

Uzun dönemli planlama gerekiyor
Türkiye’nin mevcut durumunu kongre turizmi açısından değerlendiren Söyler,” Türkiye’nin geçirdiği zor süreç en çok uluslararası organizasyonları etkiledi. 2016’da Türkiye’nin bu konuda kan kaybı yaşadığını belirtmeliyiz.
Biz de derneği sektörün kanayan yaralarını durdurmanın yanı sıra çok daha güçlü hale gelebilmesi için kurduk. Ancak bu noktada şunu belirtmeliyiz ki MICE sektöründe diğer turizm alanlarından farklı olarak uzun vadede planlama ve karar süreci gerekiyor. Sektörün yararına olabilecek tüm çalışmalarda ve projelerde Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalışabileceğimiz mesajını da vermek istiyoruz” diye konuştu.

Gecede kısa bir sunum yaparak gerçekleşen ve gerçekleşecek proje ve etkinliklerden bahseden Uluslararası MICE Derneği Başkan Yardımcısı Hüseyin Kurt; “Uluslararası MICE Derneği tüm sektör paydaşlarını bir araya getirmek ve sayıları 100 civarında yan sektörden oluşan bu büyük eko sistemin kitlesel düzeyde muhatabı olabilmek adına yola çıkmış bir sivil toplum örgütüdür. Kısa süre içerisinde, yoğun kullandığımız sosyal medya gücü ve etkinliklerimiz ile sektörde çok hızlı duyulduk. 4 ay içerisinde üye sayımız 200’e yaklaştı. Yıl sonunda 1000 üye hedefimiz bulunmaktadır. Kısaca yaptığımız ve yapacağımız etkinliklerden bahsetmek gerekirse; Uluslararası MICE Derneği 19 Ocak tarihinde Mövenpick İstanbul Golden Horn Sponsorluğunda MICE çalışan acentalara yönelik gerçekleştirdiği acenta lansman gecesinden sonra 24 Mart tarihinde ise sektör paydaşlarının temsil edildiği dernek yöneticileri, kanaat önderleri, akademisyenler, özel sektör temsilcilerinden oluşan danışma kurulu ile, derneğin gelecek vizyonu açısından önemli bir projeksiyon ortaya koymuştur” dedi.

31 Mart – 02 Nisan tarihlerinde Ramada Resort Kazdağları Thermal & Spa sponsorluğunda gerçekleşen ” Kaz Dağları Fam Trip  organizasyonundan da bahseden Kurt, sözlerini şu şekilde noktaladı:  “MICE çalışan acentalar bir yandan oksijeni bol keyifli bir hafta sonu yaşarken bir yandan da kurumsal misafirlerine önerecekleri keyifli bir destinasyonu yaşama fırsatı yakaladılar. 29 – 30 Nisan tarihlerinde ise güçlü adımlarla devam edebilmek adına Vialand Palace, Adventure Land ve Vialand Etkinlik Merkezi sponsorluğunda çalışma grupları ve komisyonlar oluşturduk. Katılımcılar Vialand Palace Hotel’de konaklama ve toplantı yaparken bir yandan da Vialand Etkinlik Merkezi ile Adventure Land alanında aktiviteleri yaşama fırsatı yakaladılar. 23 Mayıs Tarihinde ise Radisson Blu Bosphorus Hotel sponsorluğunda üyelerimiz öncelikli olmak üzerine ” Motivasyon ” konulu bir söyleşi Haziran ayı içerisinde ise eğitimlerin hızlandığı ve yine Temmuz sonu Ağustos başı ise Radisson Blu Hotel Tuzla’nın sponsorluğunda üyelerimiz öncelikli olmak üzere 1 tam gün kişisel gelişime yönelik eğitim ve 1 gün takım aktivitesi olmak üzere bir hazırlık yapmaktayız.”