Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Milli mücadele ruhu ‘Kurtuluş Yolu Projesi’ ile yaşatılacak

Milli mücadeleyi başlatmak için 19 Mayıs 1919’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını Samsun’da atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Kavak, Havza ve ardından Amasya’ya uzanan ilk yolculuğunun gün ışığına çıkarılması için, Samsun Büyükşehir Belediyesi ‘Kurtuluş Yolu Projesi’ni tasarladı.

Atatürk’ün, kurmaylarıyla birlikte Amasya sınırına kadar geçtiği tarihi yol ve güzergâh üzerindeki kültürel eserleri gelecek kuşaklara aktarmak için Samsun’dan Havza’ya, oradan da Suluova üzerinden Amasya’ya gittiği güzergâh turizm ögesi haline getirilecek. Belediye’nin yürüttüğü çalışmalar sonucu rota üzerinde yer alan menfez, köprü, han, sanat yapıları ve 1919’dan günümüze ulaşan konut kalıntıları tespit edilerek, koruma altına alındı. Yakın gelecekte hayata geçirilmesi planlanan Kurtuluş Yolu Projesi ile Samsun’un tarih turizmine yönelik yatırımlarına bir yenisi eklenecek.

Samsun son zamanlarda tarım ve sanayi kollarının yanı sıra, turizme yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ‘’Turizm dünyanın bütün şehirlerinin tercih ettiği ve para kazanmaya çalıştığı bir sektör. Türkiye’de Marmara, Ege ve Akdeniz Havzalarında yoğunlaşan ülke turizmini neden biraz da Karadeniz ve Orta Anadolu’ya çekmeyelim. ‘Tarihimize sahip çıkıyoruz’ sloganı ile tarih turizmine yönelik imkan ve potansiyellimizi ortaya çıkararak, doğanın sunduğu güzelliklere yatırımlar yaparak, kültürel varlıklarımızı zenginleştirerek, gastronomi alanındaki zenginliğimizi fark ettirerek elimizi kaldırdık ve biz de varız dedik. Temiz, altyapı çalışmaları tamamlanmış, yürüyüş parkurları, şehir parkları, sahil şeridi tesisleri ile modern bir şehir yaptık, şık konaklama tesisleri ve restoran yatırımları yaptık’’ diyor.

Yatak kapasitesi artıyor

Samsun ziyaretçilere, 7 mavi bayraklı plajlar, doğa turizmine yönelik Amazon ve Bayrak Tepe Tabiat Parkları, Şahinkaya Kanyonu, kültür turizmine yönelik de Amazon Köy ve Kurtuluş Yolu Projesi ile geniş seçenekler sunuyor. Halen yatak kapasitesi 3 .in 407’ye ulaşan 26 tesisle hizmet veren kentte, yatak kapasitesi bini aşan 6 yeni otel daha hizmete girmek için gün sayıyor. Bunlardan birini Doğan Jeotermal Şirketler Grubu, 100 milyon liraya mal olacak Hattuşa Vacation Termal Club Havza Termal Otel, Devre Mülk ve Tatil Köyü kompleksi oluşturuyor.Samsun, geçtiğimiz yıl 325 bin 851’i yerli, 54 bin 395’i yabancı olmak üzere toplam 380 bin 246 turisti ağırladı.

Samsun Belediyesi’nin öncülüğünde uluslararası turizme kazandırılan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nin, ‘Dünya Mirası Listesi’ne alınması için UNESCO ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Yeryüzünün en verimli sulak alanlarından biri olan ve uluslararası Ramsar alanı da olan Kızılırmak Deltası, mikro ve makro faunanın çok yüksek üretim düzeyine ulaştığı bir alan. Göç sırasında Karadeniz’i doğrudan aşan kuş türleri için hayati önem taşıyan delta, bu kuşların uçuş hazırlığı ve uçuş sonrası dinlenebildikleri, beslenebildikleri ve korunabildikleri tek alan. Muazzam bir biyolojik çeşitlilik barındıran ve büyük bölümü milli park statüsünde koruma altında bulunan delta içindeki Kuş Cenneti bünyesinde; 1.100 kuş türü yaşarken, bu türlerin yüzde 40’ı yani yaklaşık 460 çeşidi Türkiye’de belirlendi. Bu kapsamda kuş cennetini ulusal ve uluslararası turizme kazandırmak ve ekolojik koruma amacı ile gerekli bakım ve müdahale ünitelerini oluşturuldu. Yapılan alt yapı ve koruma yatırımları ile Samsun Kızılırmak Deltası, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne adaylık sürecini tamamlayarak, UNESCO Dünya Miras Merkezi’nin resmi web sitesinde geçici listedeki yerini aldı.

Golf turizmi ve müzecilikte iddialı

Turizm çeşitliliğini artırmak ve uluslararası golf turnuvalarına ev sahipliği yapmak amacı ile hayata geçirilen 300 dönümlük alan üzerinde kurulu 9 delikli golf sahası ve Samsun Golf Kulübü, 2016 yılında hizmete girdi. Türkiye’nin en büyük ikinci golf sahası olarak öne çıkan Samsun Golf Sahası, deniz dolgusu ile oluşturulan alana yapılmış dünyanın ilk ve en büyük golf sahası… 1 yıl içinde 250 profesyonel golfçüye ve 3 müsabakaya ev sahipliği yapan saha, uluslararası müsabakalar ve golf turizmi için çalışmalara başladı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi; Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi ve Müze Evi, Gazi Müzesi ve Kent Müzesi ile Samsun’un siyasi, iktisadi, sosyal ve kültürel yapısını çeşitli tarihsel dönemler çerçevesinde gün yüzüne çıkıyor ve topluma müze bilinci aşılıyor. Avrupa Müze Akademisi’nin (EMA) gerçekleştirdiği ve 154 müzenin katıldığı Avrupa’nın en prestijli müzeleri sıralamasında, Avrupa’nın en prestijli altıncı müzesi seçilen Samsun Kent Müzesi, uluslararası arenada başarı sağlamıştır.

Samsun doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile olduğu kadar, mutfak kültürüyle de öne çıkıyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan coğrafyada mısır, fasulye, lahana ve pancar hala önemli bir tüketim malzemesi. Samsun Belediyesi, gastronomi turizmine yönelik ‘içinde yaşadığın güzelliklerin farkına var’ sloganı ile Samsun’un yöresel otlarını ve ot yemeklerini tanıtmak amacıyla her yıl ‘Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali’ düzenliyor. Festivalin amacı yarışmaya katılan yemeklerin tariflerinin bir kitapta toplayarak, gelecek kuşaklara kalıcı bir kaynak bırakmak. Samsun denince akla gelen en leziz tatlardan biri de Bafra Pidesi. Samsun Belediyesi, Türk mutfağında Bafra’ya özgü tescillenen Bafra pidesinin turizm açısından önemini ortaya koyuyor ve Bafra pidesinin turistik tanıtımına yönelik çalışmalar sürdürüyor.