Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Moskova’da gerçekleştirilen ‘Türkiye Festivali’ model olacak

Türkiye, Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da önemli bir tanıtım  organizasyonuna imza attı. 16 – 17 – 18 Haziran 2017 tarihleri arasında Moskova’da gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören Türkiye Festivali, 150 binin üzerinde ziyaretçi ağırladı. Türkiye Festivali” katılımcı ve ziyaretçiler nezdinde gördüğü ilgi ve yarattığı memnuniyetle bir model oluşturduğu bunun diğer pazarlara da taşınacağı bildirildi.

Türkiye Festivali, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Turist Rehberleri Birliği (TUREB), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Rus-Türk İşadamları Birliği’nin (RTİB) katkıları ve THY’nin ana sponsorluğunda 16 – 17 – 18 Haziran 2017 tarihleri arasında Moskova’da gerçekleştirildi.

TUYED’in de (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) destek verdiği Türkiye’nin kültürel, turistik ve sanatsal değerlerini Moskova’ya taşıyan Türkiye Festivali, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in büyük önem verdiği Türkiye-Rusya Federasyonu dostluğuna önemli bir katkı sağladı.

165 dönümlük arazi üzerinde yer alan Park Krasnaya Presnya’da gerçekleştirilen Türkiye Festivali, ilk gün yağışlı havaya rağmen 20 bin ziyaretçi ağırladı. Hava koşullarının düzelmesi ile haftasonuna denk gelen iki gün Türkiye Festivali Rus halkının akınına uğradı. Festival, toplam 150 binin üzerinde ziyaretçi sayısına ulaşırken Rusya’da yayın yapan medya kuruluşları da Türkiye Festivali’ne geniş yer vererek milyonlara ulaştırdı.

Türkiye’nin kültürel, turistik ve sanatsal değerlerini Moskova’ya taşıyan Türkiye Festivali’nde Türkiye’den 100’ün üzerinde sanatçı katılırken festival kapsamında yaklaşık 500 kişi görev aldı. Moskova Belediyesi’nin de destek verdiği Türkiye Festivali, Rus – Türk sanatçıların aynı sahneyi paylaşarak Rusça şarkılar söylemesi Rus ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı. Ayrıca festival kapsamında sahne alan Rus pop starları da büyük ilgi gördü. Festival boyunca ana sahne dışında İstanbul ve Kemer sahneleri de gösteri ve konserleri ile dikkat çekti.

Türkiye’den birçok belediye ve kurumun destek verdiği Türkiye Festivali’nde İstanbul, Antalya, Nevşehir, Aydın illerinin yanı sıra Alanya, Kemer, Manavgat, Belek, Bodrum, Kuşadası, Didim gibi turizm destinasyonları da bölgelerini tanıtma fırsatı yakaladı.  Türkiye Festivali, turizm firmalarının da katılımı ile önemli bir tanıtım platformuna döndü. Moskova’da faaliyet gösteren büyük tur operatörlerinin hepsinin katılım gösterdiği festivalde Türkiye’den 12 otel de özel stantları ile Rus halkı ile buluştu.

Moskova’daki organizasyona Devlet Halk Dansları Topluluğu, Devlet Halk Dansları Mehteran Ekibi, Tepecik Flarmoni Orkestrası, Antalya Opera ve Balesi, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Antalya Olgunlaşma Enstitüsü, Güreş Federasyonu, Türkiye Aşçılar Federasyonu da destek vererek festival boyunca sahne alıp gösteriler gerçekleştirdi. Festivalde Rusya’da da ilgi ile izlenen “Muhteşem Yüzyıl” dizisinin set kıyafetleri de sergilendi. Önünde uzun kuyrukların oluştuğu sergi binlerce “Muhteşem Yüzyıl” hayranını zamanda yolculuğa çıkardı. Birçok etkinliğe sahne olan festivalde, yapılan çekilişlerle 200 kişiye de Türkiye tatili hediye edildi.