Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

New York’ta görülmesi gereken 8 yer

New York New York… Bu rüya şehir dünyanın en önemli metropollerinden biri. Modaya, sanata, ticarete ve özgürlüğe ev sahipliği yapan New York, mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerden. 20 milyona yakın nüfusa sahip olan kent aynı zamanda ülkenin en çok turist çeken bölgesi. New York’a ilk kez gidecekler için rehber hazırladım… işte New York’ta görülmesi gereken 8 yer…

Çağlar Çağatay–  Times Meydanı: Her yıl 50 milyon turistin ziyaret ettiği, gece gündüz hareketli ve ışıl ışıl olan Times Meydanı, şehrin kalbinin attığı yer. Neon ışıkları ile bezeli bu meydanda birçok Amerikan markasının devasa mağazalarından alışveriş yapabilir ya da dünyanın farklı mutfaklarına ait restoranlarında yemek yiyebilirsiniz. Bu bölge aynı zamanda Broadway Tiyatrosu’na da ev sahipliği yapıyor. New York’a gitmişken mutlaka bir Broadway oyunu görmelisiniz. Bilet fiyatları ortalama 80 dolar olan oyunlardan  ‘Operadaki Hayalet’ performansını izledim. Siz de seyahatinizde yapılacaklar listesine mutlaka ekleyin derim.

New York Empire State Building: 102 katlı olan Empire State binası, birçok filme konu olan ve 1930’larda yapılan Art Deco tarzındaki yapı. New York’un en önemli sembollerinden biri olan Empire State binasının 86. katında  bulunan gözlem terasından şehrin muazzam manzarasını seyredebilirsiniz. 5. Caddenin sonunda yer alan gökdelene girmek için 25 dolar ödeniyor. Anteniyle beraber ulaştığı 443,2 metre yüksekliği ve 73 asansörüyle adeta devasa bir yapı olan Empire State Binası’nı gece ışıklarıyla da fotoğraflamak çok keyifli.

 

Özgürlük Heykeli: 1876’da Fransızlar tarafından ABD’nın 100. Kuruluşu amacıyla hediye edilen bu devasa anıt, bugün özgürlüğün en büyük simgesi. Liberty adası üzerine inşa edilen Özgürlük heykeli, Manhattan’dan kalkan feribotlarla ziyaret edebilirsiniz. Feribot ile özgürlük heykeli etrafında yapılan turun ardından anıta ulaşıyorsunuz. Anıtın yüksekliği 93 metre. Anıtın bir elinde özgürlük meşalesi, diğer elinde ise Amerikan anayasası bulunuyor. Listenize eklemeyi unutmayın.

Central Park: New York’un gözde turizm merkezi Central Park kentin tam göbeğinde kurtarılmış bir nokta. Central Park, yemyeşil dokusu ve temiz havasıyla New Yorkerların kaçış alanı. Siz de kente keşfe çıkarken bu parka gelip yürüyüşe çıkabilir, bisikletle turlayabilir ya da sadece oturup keyfini çıkarabilirsiniz. Parkın daimi müdavimi olan sincapları da görebilirsiniz.

Metropolitan Müzesi: Metropolitan Müzesi, Central Park’ın yanında yer alan dünyanın en büyük sanat müzelerinden biri. 1870’lerde kurulan Metropolitan Müzesi, Roma, Mısır, Avrupa, Amerika ve Asya sanatlarının yanı sıra farklı koleksiyonları da içinde barındırıyor. 25 dolara satın alacağınız bilet ile iki gün boyunca müzeyi gezebilirsiniz.

Fifth Avenue: New York’un en meşhur alışveriş caddesi olan Fifth Avenue yani 5. Cadde’de, dünyaca ünlü birçok markanın mağazasına ev sahipliği yapıyor. Ünlü markaların kendi mağazalarının yanı sıra, Saks Fifth Avenue ve Bergdorf Goodman gibi çok katlı büyük mağazalar da bu caddede. Fifth Avenue’de bir yandan alışveriş yaparken St. Patrick’s Katedrali’ni ve New York Public Library’yi de ziyaret etmeyi unutmayın derim.

Rockefeller Center: Manhattan’ın caddelerinde dolaşırken karşınıza çıkan Rockefeller Center’ın içinde ofisler, bahçeler, alışveriş alanları, stüdyolar, sanat eserleri ve bir puz pateni alanı barındırıyor. Günün her anında hareketli olan bu devasa komplekse mutlaka uğrayın. Burada yer alan Bill’s Burger’de hamburgerlerin tadına bakın.

Brooklyn Köprüsü: Merakımızı cezbeden farklı bir mimarideki diğer yapıda Brooklyn Köprüsü. Bu köprü, East River üzerinde Brooklyn ile Manhattan’ı birbirine bağlıyor. Köprü üzerinde yürürken, hem fotoğraf çektirip hem de kentin muhteşem manzarasını izlemeyi unutmayın. Köprüden Brooklyn tarafına geçtiğinizde Dumbo bölgesinde bulunan mekanlarda kahve molası da verebilirsiniz.