Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Oteller yabancı elemanlara yöneldi

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, özellikle bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik gibi alanlarda çalıştıracak eleman bulmakta büyük zorluk yaşadıklarını belirterek “Böyle devam ederse bir süre sonra Uzak Doğu’dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz” dedi.

Oteller yetişmiş eleman bulmakta güçlük çekiyor. Sektörün 2016’da yaşadığı tarihinin en ağır krizi döneminde kalifiye elemanların başka alanlara kayması ile sektörde zaten varolan kalifiye eleman sıkıntısı daha da arttı.

Otelciler temizlik, aşçı yamağı, komi ve bulaşıkçılık gibi alanlarda çalıştıracak ‘ara eleman’ bulmakta zorlanıyor. Hürriyet İnsan Kaynakları Eki’nde yer alan Burak Coşan imzalı haberde otelcilerin çareyi Kırgızistan, Rusya, Ukrayna ve Gürcistan gibi ülkelerden getirtip çalıştırmaya başladığı belirtiliyor.

“Başka ülkelerden eleman getirmek zorunda kalıyoruz”

TÜROFED Başkanı Osman Ayık, ” Özellikle bulaşıkçı, aşçı yamağı, komi, temizlik gibi alanlarda çalıştıracak eleman bulmakta büyük zorluk yaşıyoruz. Böyle devam ederse bir süre sonra Uzak Doğu’dan işçi getirmek zorunda kalabiliriz” dedi.

Sektörde konuyla ilgili bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğunu belirten Ayık “Bir öğrenci liseyi bitirdikten sonra üniversiteyi kazanıyor. 4 yıl okuyor ancak çalışamıyor. Okulu olan bir öğrenciyi 8 saat çalıştıramıyorsunuz. Saatlik çalışma sistemi olsa bu öğrencileri de ekonominin içine kazandırmış olabiliriz. Bu şekilde bir düzenlemeyle yaklaşık 4 milyon kişi çalışma hayatına kazandırılabilir” diye ekledi.

AKTOB Başkanı Yağcı: Sektör için önemli

AKTOB (Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) Başkanı Dr. Erkan Yağcı da, turizmin özellikle konaklama kesiminde yetişmiş eleman gereksiniminin arttığını söyledi. Yoğun sezonlarda ara eleman bulma konusunda sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Yağcı “Bu konuda önlem alınmalı. Üniversite ve lise eğitimleri ona göre organize edilmeli. Sadece bugünü için değil gelecek 10 yılı için düzenlemeler yapılmalı. Bir de turizm eğitimi almış kalifiye elamanların sektörde kalması sağlanmalı” diyor.