Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Prontotour’dan 3 yeni tren turu

Prontotour, bir klasik haline gelen Doğu Ekspresi turlarının ardından üç yeni yurt içi trenli tur paketini seyahat severlerin ilgisine sundu. “Tren yolculukları son yılların gözde seyahat biçimi haline geldi” diyen Prontotour Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel, “Biz de bu alanda ürünlerimizi çeşitlendiriyoruz” diye ekliyor.

Uçak ve tren heyecanını birleştirdiklerini vurgulayan Öksel, “Gittiğimiz coğrafyaların bilinmeyen güzelliklerini ve kültürel dokusunu yakından tanıyoruz. Doğanın mevsimlere bağlı bizlere sunduğu değişime tanık olma amacındayız. Trenle yormuyor ama trenin nostaljik keyifli tarafını yaşatıp yine uçak konforuyla başladığımız noktaya geri dönüyoruz” diyor.

Van Havzası Turu

Prontotour’un bir klasik haline gelen Kars ve Erzurum rotalı Doğu Ekspresi turuna şimdi bir rakibin geldiğini belirten Öksel turların ayrıntılarını şöyle özetleyor: “Uçaklı Van Gölü Ekspresi ile Van Havzası Turu birçok güzelliği gözler önüne seriyor. Bu turla Nemrut Krater Gölü ve Akdamar Adası gibi doğal ve kültürel harikaları keşfederken Bitlis’in Budaklı Köyü’nde buz gibi havada dumanları yükselen kaplıcada temizlenen manda ve atların fotoğraflarını çektiriyoruz. Tren keyfiyle yola çıkacağınız bir diğer tur ise Uçaklı Kurtalan Ekspresi ile Diyarbakır ve Hasankeyf Turu. Tura katılanlara, Batman ve Diyarbakır’ın tarihi ve kültürel güzelliklerine yakından görme fırsatı sunuyoruz. Dış dünyanın görsel cazibesinin öne çıktığı bu turda Hazar Gölü kenarından geçip Diyarbakır’ın az bilinen Eğil İlçesi’ne giderek tekne turu da yapıyoruz.”

Yılkı Atlı Program

Hızlı Tren ile Konya Lale Tarlaları ve Kapadokya turumuz 4.5 saat sürüyor. Tura katılanlar, lüks ve konforlu bir tren yolculuğu yaparak Konya’ya ulaşıp geceyi şehirde geçirirken akşam bir sema gösterisi izleme imkanı bulabilirsiniz. İlk gün Konya’nın Çumra ilçesinde lale tarlalarını keşfe çıkarıyoruz. Hollandalı lale uzmanlarını bile yollara düşüren Çumra Ovası’ndaki rengarenk laleleri görülmeye değer. Ertesi gün güzel atlar diyarı Kapadokya’nın bilinmezlerini keşfederken Yozgat’ın Yenifakılı ilçesinde yaşayan Kırgız Türkleri’nin kurduğu Otağa konuk oluyoruz. Burada Orta Asya’nın yaşam tarzı, giyim-kuşam ve yemek kültürlerini yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Bu tura katılanları Kayseri’ye geçip Anadolu’da serbestçe dolaşan ve Türk Kovboyları’nın ehlilleştirdiği Yılkı Atları ile de tanıştırıyoruz.”

Hızlı Trenle Şeb-i Arus

Trenli yeni paket turları açmaya devam edeceklerinin altını çizen Prontotour Genel Müdür Yardımcısı Hakan Öksel, mevcut paketlerin 2 gece 3 gün olarak planlandığını ve 1069 TL’den başlayan fiyatlarla seyahat severlerin ilgisine sunulduğunu belirtti. Öksel, “Kültür rotalarını demir ağlarla örüyoruz. Tren seyahatinin keyfi çok farklı. Bir defa yeryüzünün daha önce görmediğiniz güzelliklerini keşfediyorsunuz. Trenli paket turlarımız daha önce hiçbir kitle turunda olmayan zengin bir içeriğe sahip. Bu sene Şeb-i Arus haftasında da trenli paketler açtık. Uçaklı paketlerimizin yanı sıra hızlı tren konseptli Konya Şeb-i Arus turlarımız olacak. Yeni pek çok ürünle Prontotour yurt içinde farklılaşmaya devam edecek” diyor.