Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Ruslardan Bodrum-Gümbet’e 40 milyon dolarlık yatırım

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın Rusya’da yaptığı girişimlerin ardından Rus iş insanları Bodrum’a geldi. Görüşmelerde, Gümbet bölgesinde çok amaçlı spor kompleksi projesi için 40 milyon dolarlık bir yatırım yapılacağı açıklandı.

Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Palankoyev, Yardımcısı Adam Lyanov, Sport İnvest şirketinin genel müdürü Denis Şafutdinov bir dizi ziyaretlerde bulunmak için Bodrum’a geldi. Ziyaretlerde Rusya-Türkiye İş Konseyi Bodrum resmi temsilcisi Hakan Cihaner de hazır bulundu. İlk olarak Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ı ziyaret eden heyet daha sonra Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ile makamında bir araya geldi.  Ziyaretlerde, Rusya ve Bodrum arasında yapılabilecek ekonomik işbirliği ve temaslar hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Kaymakamlık ziyaretinin ardından heyet Gümbet dolgu alanı bölgesinde incelemelerde bulundu.

Toplantıda; Bodrum’da düzenlenen Rus Kültür Günleri’nde tohumları atılan ve ardından BODTO’da imzalanan iyi niyet mektubu ve Başkan Aras’ın Moskova ziyareti sırasında imzalanan protokolle pekiştirilen ilişkilerde yeni bir döneme girildiği ifade edildi. Bu kapsamda, Bodrum’da hayata geçirilmesi planlanan bir yatırım için ilk görüşme yapıldı.

Antalya’nın artık Rus turistler için sıradan bir yer olduğunu ve farklı arayışlar içinde olduklarını ifade ederek konuşmasına başlayan Rusya-Türkiye İş Konseyi Başkan Ahmet Palankoyev, Bodrum’u kendine özgü yapısından dolayı çok önemsediklerini söyledi. Rus heyetinde bulunan Sport İnvest şirketinin genel müdürü Denis Şafutdinov ise Bodrum’a birçok spor dalına ev sahipliği yapabilecek, buz hokeyi sahası dışında da farklı sahaların bulunduğu ve yaklaşık 16 bin seyirci kapasitesine sahip 40 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi. Yap işlet devret sistemi ile yapılması planlanan proje hayata geçirildiği takdirde malzeme alımının yüzde 60’ının da Bodrum’dan temin edileceği vurgulandı. Oda başkanlarının da görüş ve önerilerini dile getirdiği toplantıda, söz konusu projenin Bodrum turizmine katma değer kazandıracağı belirtildi.