Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Sağlık turizminde hedef 10 milyar dolar

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya, Türkiye Sağlık Turizmi Dernekleri Federasyonu (TURSAF) arasında imzalanan “Sağlık Turizmi İş Birliği Protokolü” töreninde 2017 yılında Türkiye’ye tıbbi tedavi amaçlı 500 bin kişinin geldiğini söyledi.

Bağlıkaya, imzalanan “Sağlık Turizmi İş Birliği Protokolü” ile hedeflerinin bu sayıyı ve sağlık turizminden elde edilen 2 milyar dolarlık geliri artırmak olduğunu ifade etti. Sağlık turizmi sektörünün her yıl %25 büyüdüğünü belirten Bağlıkaya: “Uluslararası alanda, kişi başı sağlık turizmi harcaması, 6 bin 500 dolar seviyesindeyken sağlık turizmi pazarının oluşturduğu büyüklük dünyada 100 milyar dolar düzeyine ulaşmış durumda. Amacımız 2023 vizyonu çerçevesinde sağlık turizmi kapsamında ülkemize gelen turist sayısını 2 milyona çıkarmak, termal sağlık turizminden elde edilen geliri 10 milyar dolara ulaştırmaktır” dedi.

60’a yakın termal kaynak ve bir o kadar da hastanesiyle İzmir’in sağlık turizmi açısından eşsiz bir potansiyele sahip olduğunu söyleyen TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya; Afyon, Denizli, Bursa, Yalova, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirlerde de sağlık turizmini zirveye çıkarmak için sektör olarak ellerinden geleni yapacaklarını belirtti. Bu bağlamda TURSAF ile yapılan protokolün önemine dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, deniz, güneş, kum turizminin dışında alternatif turizm çeşitliliği açısından Sağlık Turizmi İş Birliği Protokolü’nün yapacağı katkıya vurgu yaptı.

TÜRSAB-TURSAF  arasında imzalanan Sağlık Turizmi İş Birliği Protokolü ile sağlık ve tedavi amaçlı seyahat eden turist sayısının artırılması hedefleniyor. Bağlıkaya, turizm sektörünün Türkiye ekonomisine yaptığı katkıya değinerek “Turizm sektörü, ülkemiz ekonomisine 21 milyar dolar üzerinde net katkı sağlayan ve dış ticaret açığının 3’te birini kapatan, bir numaralı stratejik sektör olarak tek başına cari açığı kapayacak potansiyele sahiptir” dedi.