Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Şehir hayatından sıkılanlara Batı Karadeniz turu

Tatilbudur.com şehir hayatının stresinden uzaklaşmak ve Batı Karadeniz’in büyülü doğasında ruhunu dinlendirmek isteyenlere iki günlük Safranbolu – Amasra Turu sunuyor.

Turun ilk adresi her mevsim bir başka güzel doğa harikası Abant Gölü çam kokuları ve kuş sesleri eşliğinde ziyaretçilerini karşılıyor. Nilüfer çiçekleri ile örtülü göl etrafında keyifli bir yürüyüşün ardından keyifli bir mangal partisi ile günü taçlandırmak mümkün.

Gezinin devamında ise klasik Osmanlı mimarisinin izlerinin görüldüğü Dünya Mirası Listesi’ndeki evleri ile ünlü Safranbolu geliyor. Hititler’den Romalılara sayısız medeniyete ev sahipliği yapan ve adını bölgede yetişen safran bitkisinden alan tarihi ilçe, Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi yapılarıyla adeta geçmişin bugüne yansıması. İhtişamlı yüksek kapıları, “hayat” adı verilen geniş avluları ve tavanlarındaki işlemeleri ile zamanın ötesinde bir yerde duran Safranbolu Evleri görülmeye değer güzellikte.  Doğası ve muhteşem bitki örtüsü ile ünlü bu yörede Dadybra Kalesi, Hükümet Konağı, Saat Kulesi ve Köprülü Mehmet Paşa Camii ziyaret edilecek yerlerin başında geliyor.

Yeşilin her tonunun bir arada görüldüğü, Karadeniz’in kıyı şeridinde tarihi liman şehri Amasra sahili ve gün batımı ile kendine hayran bıraktırıyor. Cenevizlilerden kalma Amasra Kalesi ve ahşap oymacılığının en güzel örneklerinin sergilendiği Çekiciler Çarşısı görülmeye değer.

Doğanın ve tarihin muhteşem uyumuna şahit olacağınız bu turda meşhur Safranbolu lokumlarının tadına bakmayı, Amasra koylarında tekne turuna çıkmayı ve küçük köy pazarlarından alışveriş yapmayı unutmayın.