Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Şehirleri ünlüsüyle gezecekler

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un eşi, “Bizim Çocuklarımız Dayanışma Derneği” Kurucu Üyesi ve Başkan Yardımcısı Pervin Ersoy, ülke turizmine katkı sağlamak ve farklı yardımlaşma derneklerine destek olmak amacıyla yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattı. Ersoy, proje kapsamında ünlü isimlerle birlikte Türkiye’nin 81 iline kültür turları düzenleyecek. Ersoy, keyif ve keşif dolu yolculukların ilk durağının Denizli olacağını belirtikten sonra şu bilgileri verdi: “Denizli’nin ardından Adıyaman Nemrut, Urfa, Diyarbakır ve Isparta’yı gezeceğiz. 30-35 kişilik gruplar halinde gerçekleştirilecek gezilerde hem Türkiye’nin tanıtımı hem de iç turizmin geliştirilmesine katkı sunacağız. Bu projeyle, yerel turizmi hareketlendirerek, Türkiye’nin doğusunu batısına, batısını doğusuna bilinmeyen yönleriyle tanıtmayı amaçlıyoruz.”

İlk etapta 5 şehir

Şehirlerin doğal ve tarihi güzelliklerini, yerel değerlerini, yeme-içme dünyasını, alışkanlıklarını ve kültürel zenginliklerini keşfetme duygusunu vurgulayan  turlar kapsamında, her ay Türkiye’nin bir başka şehrine keşif yolculuğu yapılacak. Keyifli, eğlenceli ve keşif dolu yolculukların ilk durağı Denizli olacak. Denizli’nin ardından Adıyaman Nemrut, Urfa, Diyarbakır ve Isparta bu rota içinde yer alacak. Kültür turlarına Türkiye’nin ünlü simaları da eşlik edecek. Her şehrin ünlüsü, kendi şehrinde düzenlenecek tura katılacak. 2-3 günlük gezilerin görsel ve yazılı basına yansımasıyla şehrin tanıtıma büyük fayda sağlanacak. Turlar öncesinde, sırasında ve sonrasında projeye ait sosyal medya hesaplarının etkin kullanımıyla ise tanıtım faaliyetleri dijital mecraya taşınmış olacak. Sosyal sorumluluk projesinden ayrıca farklı yardımlaşma dernekleri de yararlanacak.

Tarihi doku ön plana çıkarılacak

‘Her Şehri Ünlüsüyle Geziyoruz’ projesi hakkında bilgi veren iş insanı Pervin Ersoy, “İç turizmi canlandırmak ve sahip olduğumuz kültürel mirasımızı, doğal güzelliklerimizi yani kısacası cennet vatanımızı tanıtmak için bu projeyi planladık. Türkiye’nin tanıtımını, yurt dışında bilinirliğini artırmayı, gezdiğimiz şehirlerin tarihi dokusunu, ören yerlerini, müzelerini, el işlemelerini, atalarımızdan kalan ve sahip çıkmamız gereken tüm mirasımızı ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. Bu gezilerde her ilin mutfağını ve lezzetlerini de tanıtmak istiyoruz. Türkiye’nin her bir şehri başlı başına bir kültürel miras ve hazine. Binlerce yıllık geçmişi olan bu toplumun ileri gitmesine bu gibi projelerle hep birlikte destek olacağız” dedi. Turlarda yer almak isteyenler, projenin paydaşı Sacred7 Travel ile katılım sağlayabilecek. Organizasyonun amacına ve bu amaca hizmet edebileceğine inanan sponsorlar da projeye destek verebilecek.