Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Seyahatlerinizin sırrı kokularda mı gizli?

Dünyanın en güzel ve iz bırakan seyahatleri, bilinmeyen uzak ülkelere, bambaşka kültürlere, farklı doğal güzelliklere yapılanlardır. İnsanlar doğası gereği keşfetmeyi çok severler. Bilinmeyen, her zaman insanoğlu için çekici bir tutku olmuştur.

Sarp Özkar-O yüzden otantik, mistik ülkeler, oryantalist diyarlar ve masallardan fırlamış gibi duran şark ülkeleri, yüzlerce yıldır Batı’nın rüyalarını süslüyor. Belki de o yüzden insanlar en çok gizeme yolculuk yapmayı istiyor.
Yapılan bazı turizm araştırmalarına göre, dünya üzerindeki seyahat severler, deniz tatilini sevmelerine rağmen, asıl yapmak istedikleri tatil, hep uzak ve bilinmeyen ülkelere yapılabilecek keşif seyahatleri. Özellikle Avrupalı turistlerin en çok tercih ettikleri tatil seçeneği kültür turları.
Bilim insanlarının ortaya koyduğu özel bir bilgiye göre, insanlar seyahatlerini oralarda aldıkları kokularla kodlama eğilimi gösterirler. Koku ve hafıza arasında, bilim insanlarının hala açıklamaya çalıştığı doğrudan bir bağ vardır. Bunun sırrı henüz çözülememiş olsa da, etkileri sürmeye devam ediyor. Zira insanlar hala kendilerini büyüleyen koku ve esansların peşinden gitmek için, deyim yerindeyse çıldırıyorlar. Belki bir gün insanların seyahat tutkusu ve esans merakı; parfümlere olan özel ilgiyi de açıklamak için kullanılabilir.

Kokular, Esanslar, Parfümler ve Seyahatler…
Hafıza ve kokular arasında böylesi bir ilişki varsa, insanlar gezdikleri yerleri belli kokularla kodluyorlar anlamını taşır. Her şehrin veya ülkenin kendine özel kokuları var aslında, belki de sadece bu kokularla anımsanıyorlar. Bu da seyahate çıkarken yanınıza ne tür giysiler, ne tür ayakkabılar ve aksesuarlar, hatta ne tür bir parfüm alacağınızı bile etkileyebilir. İşte sizin için birkaç küçük öneri:
Eğer yolculuğunuz Avrupa’ya ise, Avrupa’da unutulmaz bir tatil planlıyorsanız; yanınıza sofistike kokular, avangard parfümler, yenilikçi ve cesur esanslar almalısınız. Bunun için yumuşak baharatlarla, taze baharatları birleştiren ferah(fresh) parfümler tercih edilebilir. Ya da isterseniz sümbülteber, yosun ve kahve esansların hakim olduğu parfümler de tercih edebilirsiniz. Esans ve parfüm konularına son derece meraklı yapım ve koku ihtiyacım için sıkça ziyaret ettiğim siparis.im internet sitesini gezerken, geçmiş dönemde kokularla ilgili okuduğum bazı araştırmalar ışığında, böyle bir yazı kaleme almak fikri aklımda canlandı. Ve sonuçta okuduğunuz bu yazı ortaya çıktı.

Yolculuk tropikal iklimdeki bir ülkeye, Karayipler’e ya da Uzakdoğu’nun eşsiz tatil adalarına ise, yanınıza alacağınız parfüm muhakkak taze çiçek kokuları ve de tropikal esanslar barındırmalı. Çiçek, beyaz çiçek özleri ya da şekerli esanslar tercih edilebileceği gibi; hindistan cevizi, kakao, meyve ve tütün esanslı parfümler de tercih edilebilir. Tropikal bir ülkeye tatile giderken parfüm seçiminde önemli olan, parfümün mümkün olduğunca hafif, ama gizemli olursa sizi daha çok keyiflendirebilir. Böylece sıcak havaya uyum sağlayabilir ve gizemli etkilerle kendinizi özel hissedebilirsiniz.
Kuzey Afrika ülkeleri, Hindistan ve Çin gibi son derece özel ve otantik bir ülkeye gidiyorsanız, baharat kokularının arasında kaybolmak ve kızılın tonları ile bütünleşmek istiyorsanız; yanınıza sıcak baharatlar ile zenginleştirilmiş sıcak kokulu bir parfüm almalısınız. Ayrıca tarçınlı, vanilyalı ya da sarı çiçek esanslı parfümler de tercih edilebilir. Misk esansları, odunsu kokular; kehribar, kakao ve kahve de yine bu sıcak baharat ülkelerine giderken çantanızda bulunduracağınız parfümlerden olabilir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise bu karışımların kararında olması ve gittiğiniz ülkede koca bir baharat pazarından daha fazla kokmamak. Afrika’da safariye ya da kıtanın toprak tonları ve özel yaşam formları ile tanışmaya giderken; yanınızda odunsu kokular ve kakao esanslı parfümler bulundurun. Cevizli parfümler, deri esansları, ya da sıcak baharatlar da tercih edilebilir. Ballı ve şekerli kokular da kullanılabilir, ancak aromalarının yüksek olmaması tercih sebebi olabilir diye düşünüyorum.
Seyahat Güney Amerika’ya ise, Kolomb’un izinden Amerika’nın en gizemli ve en otantik kısmına doğru yola çıktıysanız; tütün kokuları, kehribarlar, kahve ve kakao esansları sizi tamamlayacaktır. Öte yandan sıcak baharatlar ya da taze baharatlar da tercih edilebilir. Toprak esansları ve vanilya aromaları da yine Güney Amerika sınırları içindeyken hoş kokmanıza yardımcı olacaktır. Çiçek kokularını tercih edecekseniz, beyaz çiçek ve sarı çiçekler, öncelikli olmalı.
Gideceğiniz yere uygun parfüm seçerken en önemli püf noktası ve hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli bilgi ise; seçeceğiniz parfümün görüntünüz ve teninizle uyum sağlaması. Doğru parfüm, öncelikle sizin üzerinize uymalıdır; sonra da bulunduğunuz atmosfere…

Seyahat esnasında Parfüm almalı mı?
Seyahat tutkunları, seyahat sırasında parfüm alışverişi ile ilgilenebilirler. Ama her yerden her şeyi satın alamazsınız! Dolayısıyla parfüm alırken de dikkatli olmalısınız.
Eğer Paris’te ya da Milano’daysanız, butik parfüm dükkanlarından, niş parfüm satan butiklere, büyük markaların indirim mağazalarına kadar uzanan geniş bir yelpazeden dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz. Özellikle Paris, parfümün anavatanı olarak bilinir ki, parfüm ve esanslar konusunda son derece özenli ve profesyonel bir yaklaşımlar bulacaksınız. Aslında parfüm deyince bütün Avrupa’nın böyle davrandığını söylemekte fayda var. Size güven veren her mağazadan gönlünüzce alışveriş yapabilir ve Türkiye’de bulamadığınız parfümleri satın alabilirsiniz. Aynı durum ABD’de alışveriş yaparken de geçerlidir. Ancak dünyanın kalanı için bu kadar net konuşmak mümkün değil.
Örnek vermek gerekirse, Çin’de bulunuyorsanız ve parfümünüz bittiyse mümkünse yenisini almasanız daha iyi olur. Seyahati deodorantlarla ya da aromatik kolonyalarla atlatabilirsiniz. Ya da gerçekten güvenilir olan distribütör bir mağazadan alışveriş yapmanız gerekecek. Zira bilindiği gibi Çin, taklit ürün konusunda dünyanın bir numarası. Bu nedenle asıl yapmanız gereken, parfüm gibi özel ürünleri Çin’den satın almamanız.
Kuzey Afrika veya Arap kökenli bir ülkedeyseniz, has esans dükkanlarından hatıra olması amacıyla özel esanslar ve yağlar alabilirsiniz. Mağrip’te çiçek özlerinden yağ elde etmek ve bunu parfüm olarak kullanmak bir gelenektir. Bu dükkanlar, anladığımız anlamda profesyonel değildir. Ancak pek çoğu babadan oğula geçen bu mesleği yüzlerce yıldır yapan sanatkar kişilerdir. Yine de buralardan alacağınız çiçek yağlarını Mağripliler gibi parfüm olarak kullanmanızı önermiyorum. Çünkü esansları son derece rafine ve aromaları son derece yoğun olan bu ürünler koku olarak son derece ağırdır.
Sonuç olarak; Amerika’dan Avrupa’ya, Arap ülkelerinden Asya’ya yapacağınız her seyahatte, esansların ve kokunun yolculuğuna da tanıklık etmiş olacaksınız. Akılda kalıcı neşeli ve mistik seyahatler dilerim.