Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Şimdi tatil zamanı!

Tatilde keşfedin

Ramazan bitiyor artık tatil planı yapmanın zamanı geldi. Öncelikle tatile ayırabileceğiniz bütçenizi belirlemenizde yarar var. Gideceğiniz yeri belirlediyseniz, internette o yerle ilgili bir araştırma yapın. Aklınızda bir yer yok mu? O zaman bir  seyahat acentasına  danışın.

Fiyatlarla ilgili araştırma yapın. Tur satın alırken kararınızı daima en ‘ucuz’ olandan yana vermeyin. Bayram gibi yoğun talep gören dönemlerinde bazen gazetelere gerçek olmayacak kadar ucuz tur ilanları verilebiliyor. Tatil hayalinizin suya düşmesini istemiyorsanız, bu tür ilanlara şüpheyle yaklaşıp, iyice araştırın.

Muslukları kapatın

Kararınız verdiniz, tatile çıkmaya hazırsınız. Çıkmadan, evinizin musluklarını, doğalgaz vanası ve elektrik akımını kapatın. Kamera ve fotoğraf makinenizin yanı sıra, seyahatte size gereken tüm evrakları yanınıza alın. Para ve önemli evraklarınızı güvenli bir yerde saklayın. Yanınızda taşımanız gerekiyorsa, güvenli bir şekilde taşıyın.

Bavulunuzu ağzına kadar doldurmayın. Gittiğiniz yerlerden alacağınız eşyalara da yer ayırsanız hiç fena olmaz. Uçakla seyahat edecekseniz, bu dönemde havalimanlarının yoğun olacağını aklınızdan çıkarmayın. Havalimanlarına uçağın kalkış saatinden iki saat önce gidin. Havayolu şirketlerinin önemli bir kısmı uçuşa yarım saat kala kapılarını kapatıp, uçağa yolcu almadığını unutmayın.

Adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı hem bavulun üstündeki etikete hem de içine bir yere yazın. Bavulunuzu sahipsiz yere bırakmayın, güvenlik görevlileri alıp götürebilir. Birlikte gittiğiniz gruptan ayrılmak zorunda kalırsanız, buluşmak için belirli zaman ve kolay bulunacak bir yer belirleyin. Otele giriş yaparken verdiğiniz kimliklerinizi, otelden ayrılırken almayı unutmayın. Yolculuk sırasında yanınızda atıştırabileceğiniz bir şeyler olsun. Tur rehberiniz işini iyi yapmışsa ona bahşiş vermeyi de ihmal etmeyin.

Sormayın!

Konakladığınız otelin personeliyle iyi geçinmek istiyorsanız onlara; özellikle de resepsiyonda çalışanlara bu soruları sormayın: Aile veya arkadaş indirimi var mı? Daha iyi bir odaya geçebilir miyim? Odama daha büyük bir yatak koyar mısınız? Odamda sigara içebilir miyim? Bana ayrıcalık tanıyamaz mısınız? Kahvaltıda neler var? Kahvaltı neden bu kadar erken saatte bitiyor? Otopark neden bedava değil? Haritanız var mı? Otelden daha geç ayrılabilir miyim? Wi-fi bağlantınız neden yavaş? Bu çevre güvenli mi? Odamdaki bu cihaz nasıl çalışıyor? Yağmur ne zaman duracak? Odamda daha önce ölen oldu mu?

Paylaşın

Özlemini çektiğiniz deniz ve güneşe nihayet kavuşuyorsunuz. İkisinin de keyfini çıkarmaya bakın. Ama tatilinizi otelin içinde kalarak tesisle sınırlarsanız yazık olur. Lütfen otelin dışına da çıkın. İster bireysel olarak gezin, isterseniz organize turlara katılıp yöreyi keşfedin. Böylece tatilden sadece bronz bir tenle değil, aynı zamanda bilgilerinizi de tazelemiş olarak dönersiniz. Gittiğiniz yörenin yerel lezzetlerini tadın, o yöreye özgü hediyelik eşya varsa satın alın. Tatilde hoşunuza giden, sizi mutlu eden durumları  sosyal medyada paylaşın ki, dostlarınızın da bundan haberdar olsun.

Bunları yapmayın

Tatil döneminin başlamasına günler kala Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) önemli bir açıklama geldi. BTK, “Paylaşımınız masum görünse de, sonradan hayatınızı etkileyebilir. Tatile gittiğiniz bir yer ile ilgili Facebook’ta yapmış olduğunuz masum bir paylaşım sonucu evinizin soyulabileceğini unutmayın” diyerek kullanıcıları uyardı. BTK, vatandaşları sosyal paylaşım siteleri konusunda uyardı. ‘Sosyal ağlarda güvenlik’ başlıklı açıklamada, “Sosyal ağlarda en önemli konu paylaşımlardır. Paylaşmak güzeldir; fakat her bilgi herkesle paylaşılmamalıdır. Çünkü paylaştığınız her türlü bilgi siz sonradan silseniz bile internet ortamında silinmeden kalabilir. Paylaşımları kolaylıkla gönderebilirsiniz, ancak geri alamazsınız. Gönderileriniz masum görünse de, sonradan hayatınızı etkileyebilir. Paylaşımlarınız, günlük hayatınızı ve ilişkilerinizi etkileyebilir. Keşke paylaşmasaydım demenize sebep olabilir. Tanıyıp güvendiğiniz kişiyle paylaştığınız resimler, videolar veya diğer paylaşımlar bazen size özel kalmayabiliyor. Çok özelse bırakın sadece sizde kalsın” denildi.

Tatil yerinizi paylaşmayın

BTK, vatandaşların gittikleri tatil yerlerini Facebook’ta paylaştıklarına dikkat çekti. Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tatile gittiğiniz bir yer ile ilgili Facebook’ta yapmış olduğunuz masum bir paylaşım sonucu evinizin soyulabileceğini tahmin edebiliyor musunuz? Nasıl mı? Tatil paylaşımı yapmış bir vatandaşın evi gerçekten soyulmuştur. Çünkü kendisi hem bu paylaşımı yapmış hem de herkese açık profilinden kişisel bilgileri arasında ev adresini paylaşmıştır. Bu yüzden, Facebook’ta ve diğer sosyal platformlarda gizlilik ayarlarını yapmak ve her bilgiyi herkesle paylaşmamak gerekmektedir.”

Annenizin kızlık soyadını kullanmayın

Facebook’ta gizlilik ayarlarının mutlaka yapılması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Paylaştığınız içeriklerin kimlerin görüp, kimlerin göremeyeceği ayarlanmalı. Kesinlikle arkadaşınız olmayan kişilere karşı bu içerikler kapalı hale getirmelisiniz. Arama motorlarında isminizi arayan bir kişinin sizin profil bilgilerinize arama sonuçlarında ulaşamaması için arama motorlarına karşı bilgilerinizi kapalı hale getirmelisiniz. Bilgilerinizin üçüncü şahıslara verilmesi girişimlerine karşı bu ayarı Facebook’ta kapalı hale getirmelisiniz. Facebook ve diğer sosyal ağlarda kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. Doğum tarihinizin yıl kısmı ve doğum yeriniz, anne kızlık soyadınız, dayınızın ismi ve etiketi, diğer aile fertleriniz adı ve etiketi, ev, iş ve okul adresiniz, tatil yeriniz ve tarihleriniz, durum iletileriniz, telefon numaranız, T.C kimlik numaranız ve e-posta adresinizi kesinlikle paylaşmayın.” ifadeleri yer aldı.