Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Sirha’da çikolata ödülü Gültekin aldı

Büyük ilgiyle karşılanan gastronomi fuarı Sirha Istanbul hareketli 3 günün ardından son buldu. Fuarın bünyesinde gerçekleşen Dünya Pastacılık Kupası (coupe du Monde de la Patisserie) ve Şefler Olimpiyatı (Bocuse d’Or) gibi önemli yarışmaların kazananları belirlendi.

Pasta şeflerinin olimpiyatı olarak nitelendirilen Dünya Pastacılık Kupası’nın kazanan şekerleme dalında Yiğit Zeyneloğlu olurken çikolata dalında da Cihan Gültekin birincilik kupasını kaldırdı. Kazananlar Türkiye’yi Avrupa finallerinde temsil edecek.

Sirha Istanbul’un son gününde ise Şefler Olimpiyatı olarak da adlandırılan Bocuse d’Or yarışmasının kazananı belli oldu. Yarışmanın galibi Mutlu Şevket Yılmaz olurken Türkiye’yi Avrupa elemelerine katılma şansı yakaladı. Uluslararası platformlarda da dünyanın en prestijli gastronomi yarışmaları olarak görülen Coupe du Monde de la Patisserie (Dünya Pastacılık Kupası) ve Bocuse d’Or (Şefler Olimpiyatı)’nın sunuculuğunu da gurme yazar Ebru Erberdi gerçekleştirdi. Sirha Istanbul kapsamında gerçekleşen diğer önemli etkinlikler arasında Mutfakta Yaratıcılık Festivali olarak da adlandırılan Omnivore büyük ilgi gördü.