Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Sivas dünyaya ‘doktor balıklar’la açılacak

Sağlık turizminde ciddi potansiyel barındıran illerinden Sivas, 3.Uluslararası Termal Turizm Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Zirvenin sonucunda THTC Başkanı Emin Çakmak’ın moderatörlüğünde bir değerlendirme oturumu yapıldı. Oturuma katılan konuşmacılar, Sivas’ın termal turizmde geleceğinin parlak olduğunu, kentin turizm pazarında yerini alması için dünya markası ‘doktor balıklar’ın tanıtım gücünün kullanılması gerektiğini vurguladı.

 

Türkiye Sağlık Turizmi Konseyi’nin (THTC), Sivas Valiliği ile birlikte düzenlediği 3’üncü Uluslararası Termal Turizm Zirvesi’ne 52 ülkeden 300’e yakın delege katıldı. Toplantıda başta Sivas Valisi Davut Gül, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ile Türkiye Sağlık Turizmin Konseyi  (THTC) kurucu Başkanı Emin Çakmak’ın yanı sıra çeşitli kurum yetkilileri kentin turizm potansiyeli hakkında bilgiler verdi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan THTC Kurucu Başkanı Emin Çakmak “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun mihenk taşı olan Sivas” diyerek sözlerine başlayarak şehrin önemini belirtti. Tarih boyunca Sivas’ın şifa kaynağı olduğunu anlatan Emin Çakmak, şunları anlattı: “Sivas’ın hala şifa dağıtmaya devam ettiğini belirterek, Sivas’ın artık dünyaya görücüye çıkmaya hazır olduğunu gördük. Ticaret Bakanlığımızın önemli destekleri, ORAN Kalkınma Ajansı’nın, Sivas belediyesi ve diğer paydaşların katkılarıyla zirveyi düzenledik. 13 yıldır faaliyette bulunan HTC’nin Türkiye’de 375 üyesi, 91 ülkede 165 temsilci ofisleri bulunuyor. THTC üyesi 52 ülkenin direktörleri ve ofis temsilcileri, partner kurumlarıyla bu zirveye katıldılar. Konseyimiz yurtiçi ve yurtdışında 500’e yakın etkinliğe imza attı” dedi.

Ticaret Bakanlığı Hizmetler ve Devlet Yatırımları Daire Başkanı Alperen Kaçar, sağlık turizminin verilen hizmetlerin başında geldiğini ve THTC’ye yurtiçi ve yurtdışında destek vermeye devam edeceklerini belirterek şöyle devam etti: “Sivas termal şehirlerimizin başında geliyor. Sivas potansiyeli ve tesisleri ile bu desteği hak ediyor” dedi.

Oran Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, Sivas’ın geçmişten gelen gücüyle büyük ilgi gördüğünü belirterek “Sivas’ın tarihi ve kültürel geçmişini de tanıtma fırsatı buluyoruz. Ayrıca Türkiye’nin sağlık turizmindeki değerini yurtdışı görevimde daha iyi anladım. ORAN olarak her türlü desteği sürdüreceğiz. Termal ile sağlık, havası ile huzur bulanan bir şehirdir” dedi.

“Sağlık turizmine yeni yatırımcılar bekliyoruz”

Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, 2005 yılında şehrin önemli eksikliklerini tespit ettiklerini belirterek, havalimanının eksikliğini ve tesis eksikliğini dile getirerek “Sivas bugün altyapı yatırımları ile Türkiye’nin ulaşım altyapısı en güçlü illeri arasına girmiştir. Hızlı tren de bu güce katkı sunacaktır” dedi. Özel sektör ve kamunun önderliğinde yapılan tesislerin Sivas’a değer kattığını belirten Sami Aydın, “Biz de yeni yatırımlar noktasında belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Potansiyeli çok yüksek olan sağlık turizminde yeni yatırımcılar bekliyoruz” diye ekledi.

Sivas’ın 7 bin yıllık geçmişi ile bir medeniyet şehri olduğunu kaydeden Aydın, “Sivas, tarih ve kültür şehri, turizm şehri, sağlık şehridir. Bu zirve ile Sivas’ı daha iyi tanıtma fırsatı bulacağız. Şifa dağıtan termallerle ilgili bilgiler aktarılacak. Biz insanlara şifa bulmaktan ve Anadolu insanının sıcaklığını sunmaktan mutlu olacağız. Sadece kazanç değil medeniyetlerin buluşması olarak bakacağız. Dünyanın küçüldüğü gerçeğiyle dünyayı Sivas’ta ağırlayacağız.”

Davut Gül: Sivas Kabuğunu Kırıyor

Sivas Valisi Davut Gül ise turizm konusunda birbirinden değerli imkanlara sahip olan Sivas’ın gün geçtikçe turizm açısından daha da zenginleştiğini belirterek, “Sivas şifa dağıtan yönü ile de adını uluslararası arenalarda daha çok duyuracaktır. Sağlık turizmi kentimizde daha da gelişecektir” dedi.

Vali Gül konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sivas kabuğunu kıran bir şehirdir. Son 10 yılda 20’nin üzerinde konaklama tesisi yapıldı. Sivas ulaşılabilir bir şehir. Güvenli bir şehir. Dünyanın en az suç işlenen şehirlerinden biridir. 7 bin yıllık geçmişi, güçlü medeniyeti tarihi birikimi vardır. Sivaslılar bunun farkındadır. Sivas 28 bin km2 toprağında doğal ve sağlıklı ürünler, sağlıklı havası ile önemli bir şehirdir.”

Zirveden çıkan kararlar

Zirvenin sonunda yapılan değerlendirme toplantısında şu kararlar alındı: Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere Sivas’ın ‘doktor balıklar’ın anayurdu olduğu ve diğer balıkların sahte olduğunu vurgulanacak. Sivas’ın en değerli ürünü ‘doktor balıklar’ın sihirli, iyileştirici yanlarıyla öne çıkarılacak. Termal turizmi potansiyeli, Yıldız Kayak Merkezi ile birleştirilerek pazarlanacak. Konaklama sektörüne kalifiye elamanlar yetiştirme çalışmaları hızlandırılacak. Sağlık turizmi çalışmaları, inandırıcılık ve bilimsellik üstüne inşa edilecek. Tesislerin çevre düzenleme ve tasarımları turistlerin ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak.