Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Sümela Manastırı terastan seyredilecek

Trabzon’un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı, Kültür ve Turizm Bakanlığımın da desteğiyle yapılacak seyir terasları ile kuş bakışı izlenebilecek. Türkiye’nin inanç turizmi yönünden önemli merkezlerinden tarihi Sümela Manastırı, bölgeye gelen turistlerin ziyaret ettiği mekanların başında yer alıyor. Manastır. bölgedeki tarih, kültür ve doğa turizmine önemli katkı sağlıyor ve ziyaretçilerine yemyeşil ormanları ile eşsiz doğal güzellikleri bir arada sunuyor.
Proje kapsamında 4 seyir terası yapılacak
Alternatif turizm destinasyonlarına hız verilen yörede, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında, Kültür ve Turizm Bakanlığının da desteğiyle biri cam olmak üzere 4 seyir terası yapılması için çalışmalara başlandı. İhale süreci tamamlanan ve yaklaşık maliyeti 4 milyon lira olan proje kapsamında yapılacak seyir terasları ile Sümela Manastırı karşıdan kuş bakışı izlenebilecek.

Yörenin doğal güzellikleri ziyaretçileri cezbediyor
Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan yaptığı açıklamada. Maçka’nın 4 bin yıllık geçmişinin izlerini ve kültürünü, doğal güzellikleriyle turizmin hizmetine sunduğunu söyledi. Manastırın patika yolunun alt kısmında bulunan ve bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizme kazandırılan Aya Varvara Kilisesi nin, bu kapsamda yerli ve yabancı turistlerden ilgi gördüğünü vurgulayan Koçhan. “Aya Varvara Kilisesi, misafirlerine Sümela Maııastırı’m görselleriyle hem 3 boyutlu gezme imkanı hem de uzaktan doğal güzellikleriyle görme imkanı sunuyor. Yörenin eşsiz doğal güzellikleri ziyaretçilerini büyülüyor” diye konuştu.

Manzarasıyla yerli ve yabancı turistleri cezbedecek
Koçhan, “Dünyaca ünlü Sümela Manastırı’na biri cam olmak üzere toplamda 4 seyir terası yapacağız. Seyir terasları, yemyeşil ormanları. Karadağ’ın eteğindeki tarihi Sümela Manastırı ve müthiş manzarasıyla yerli ve yabancı turistleri cezbedecek” ifadelerini kullandı. Sümela Manastırı gerçekleştirilecek seyir terasıları proje ile kuş bakışı izlenebilecek. (Karadeniz’de Son Nokta)