Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Taca, ilk otelini Karaköy’de açıyor

Türkiye müteahhitlik sektörünün gizli devlerinden Taca İnşaat, Antalya sahillerinin en çok 5 yıldızlı otel inşaatı yapan müteahhidi olarak biliniyor. Kendi otel zincirini kurmak için harekete geçen Taca yönetimi, ilk otellerini 2018 Mart’ında Karaköy’de açıp, turizmde büyümeyi hedefliyor.

Taca İnşaat Grubu, Türkiye’nin dünya pazarlarında boy gösteren en büyük inşaat ve müteahhitlik gruplarının başında geliyor. Suudi Arabistan pazarını ilk keşfeden ve dünya pazarlarındaki uzmanlığına bu bölgeden başlayan Taca, Türkiye’de de dev projelere imza attı. Antalya’nın 5 yıldızlı otellerinin inşaatında en çok Taca’nın adını duyduk. Grup, yurt dışında prestijli grupların ve özellikle turizmde en büyük markaların yatırımlarında A’dan Z’ye, projenin tüm etaplarının üstleniciliğini yaparak başarılı bir iş modeli geliştirdi.

Şirketin Antalya Botanik Expo’sunda yapımını üstlendiği kule, kongre merkezi ve Osmanlı Bahçesi inşaatı büyük ses getirdi. Hatta 114 metrelik “Antalya Expo 2016 Kulesi”, alanında dünya çapında otorite ENR tarafından, “Dünyanın En İyi Kültürel Yapısı” seçildi.

Posta Gazetesi’nin Türkiye’nin Yıldızları ekine bilgi veren Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt, kendine ait ilk proje olan İstanbul Karaköy’deki otellerini  mart ayında işletmeye açacağı belirtti.

Turizmde büyüyecek

Taca, son dönemde yılların iş deneyimini, kendi otellerini inşa ederek turizm yatırımcılığında değerlendirme kararı aldı. Otel yatırımına soyunup, otellerini işleteceklerini belirten Akkurt, “Türkiye’nin çok yüksek seviyede turizm tesisleri ve hizmet anlayışı bulunuyor. Bize göre dünyada benzeri yok. Biz bu iyi kaliteye daha iyi hizmet üretmeye talip olduk” diyor.

Grup, turizmde büyüme hedefleri doğrultusunda ilk etapta ağırlıklı İstanbul’da olmak üzere 5 otel inşa edecek. Otel inşa edilecek bölgeler arasında Almanya ve ABD’de de var. Taca, müteahhitliğini yürüttüğü Hatay’daki 5 yıldızlı otel yatırımını da yine gelecek yıl Haziran ayında faaliyete geçirecek. Şirketin Ankara’daki otel projesi de yine aynı tarihlerde tamamlanmış olacak.

Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt, “Dünya siyasetindeki gelişmelerin ekonomiye etkisinden dolayı dünya ekonomisinde dalgalanmalar olacaktır. Bu hareketliliği fırsata çevirmeyi başarabilirsek başarılı bir yıl geçirebiliriz” dedi.

Taca, Afrika’da yeni bir otel projesine başlıyor. Suudi Arabistan’da da bu alanda yeni bir proje devreye sokulacak. BAE’de iki adet otel ve bir adet de iş merkezi projesini yürütecek. Avrupa’da takip edilen inşaat projesinden biri 2018’in ikinci yarısında başlayacak. Tüm projelerin 2018’e ilişkin yatırım bedeli 300 milyon doları buluyor.