Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Tasting Alaçatı 26 Nisan’da Başlıyor

Hayata ve keşfetmeye düşkün olanlar; sanat, müzik, spor, doğa, macera ve gurme deneyimler yaşamayı önemseyenler için geçtiğimiz sene ilki düzenlenen Tasting Alaçatı bu yıl 26-27-28 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek. Alaçatılı işletmenin ev sahipliğinde gerçekleşen ve bölgede sürdürülebilir turizmi amaçlayan organizasyonda Alaçatı’nın en iyi restoranları ve otelleri, bağ evleri ve çiftlikler özel mönüleri, etkinlikleri ve atölye çalışmaları ile bu organizasyona kapılarını açıyor.

Bu yıl 59 işletmenin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan Tasting Alaçatı; şeflerin özel tarifleri, tadım mönüleri, degüstasyon atölyeleri, kitap söyleşileri, doğada sabah meditasyonu, sergiler, caz ve klasik müzik konserlerinden oluşan zengin bir program sunuyor. Gurme lezzetler, workshop’lar, doğa, macera, spor, müzik ve sanat başlıkları altında 7 farklı kategoride etkinliklerin gerçekleştiği organizasyona ev sahipliği yapan belde üç gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak. Sokak konserleri, lavanta hasadı, lokal pazar, şeflerle özel atölye çalışmaları, sörf deneyimi, birbirinden keyifli söyleşi programları, resim ve seramik sergileri Tasting Alaçatı kapsamında gerçekleşecek olan etkinliklerden yalnızca birkaçı.

Ayrıca 4 büyük geceye imza atacak olan Tasting Alaçatı’da açılış partisi Beyaz Gece, 25 Nisan Perşembe akşamı D Plus Seya Beach Hotel’in ev sahipliğinde, Diva dergisi iş birliğiyle gerçekleşecek. Sahilde trio ve gün batımı eşliğinde başlayan gece lokal tatlarla lezzet şölenine dönüşerek canlı müzik ve dans ile devam edecek.

26 Nisan Cuma akşamı Mavi Ege Esintisi ile Yek’te Alaçatı manzarasında Ege’nin en güzel tınıları eşliğinde deniz mahsulleri ve mezeler tadılacak. Deniz Emel başta olmak üzere Şef Kemal Demirasal’ın yetiştirdiği tüm şefler yerel malzemelerle ve yaratıcı dokunuşlarla mutfakta harikalar yaratacak.

27 Nisan Cumartesi gecesine damga vuracak olan organizasyon Turuncu Gece’de ise müzik, kumsal ve gün batımı üçlüsü ile karşılanan misafirler, İtalyan dahi şef Carlo Bernardini’nin deniz balıkları ve deniz kabuklularıyla hazırlanan fine dinning mönüsü ile lezzet yolculuğuna çıkacak. Dalyanköy’de eşsiz güzellikteki koyda konumlanan The Beach of Momo’daki bu lezzet şöleninden sonra DJ performansı eşliğinde dans ve eğlence geç saatlere kadar sürecek. Gece; amacı başta kadın olmak üzere çocuk, LBGTQI, mülteciler, engelliler gibi toplumdaki dezavantajlı grupların sosyal ve ekonomik olarak güçlendirilmesini amaçlayan Turuncu Dernek’in sponsorluğunda gerçekleşecek.

Tasting Alaçatı kapanış organizasyonu Yeşil Göç Lezzetleri ve Göç Hikayesi ise seramik ve heykel sanatçısı Cahide Erel’in ev sahipliğinde PerisPri’de gerçekleşecek. PerisPri’nin bembeyaz çiçekler açan badem ağaçlarının altında sürprizler eşliğinde gerçek bir göç yolculuğuna çıkılacak. Göç lezzetleri, müzikleri ve dansları bu özel geceye eşlik edecek. Hip Atölye İletişim tarafından organize edilen Tasting Alaçatı, bölgenin doğal güzelliklerini ve lokal işletmeleri ön plana çıkararak, Ege’nin yerel ürünleri ve üreticileriyle yeme-içme kültüründeki öneminin altını çiziyor.

Tasting Alaçatı’yı bu yıl da ilk yıl olduğu gibi Fairy Professional, Türkiye’nin Ödeme Yöntemi Troy, Diva Magazin ve Ege Medya destekliyor. Alaçatı Turizm Derneği, Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği ve Çeşme Belediyesi de değerli katkılarda bulunuyor.