Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

TE Bülteni & Ajans Press işbirliği

Haber takibi sahasının öncü kuruluşu Ajans Press, TE Bülteni’nin işbirliği yürüttüğü çözüm ortaklarından biri olacak. Ajans Press, TE Bülteni’nin ilk sayısı için 3 kategoriye yönelik bir araştırma yaptı. Şirket uzmanları, havacılık, otelcilik ve otobüs işletmelerine yönelik haber trafiğini masaya yatırdı.

Buna göre, geçen mayıs ayında medyada toplam 119 bin 599 turizm haberi yer aldı. Geçen ay basında yer alan haberler kategorilerine göre incelendiğinde; havacılık haberlerinin yazılı basında 2 bin 218 kez, TV’lerde bin 516 ve internet mecrasında da 14 bin 883 haberle ilk sırada olduğunu görüyoruz.

Online’nın ağırlığı

Pek çok alanda olduğu gibi medya sektöründe de dijital alan hızlı büyüyor. Ajans Press’in verilerini incelediğimizde bunu rahatlıkla anlayabiliyoruz. Genel eğilimlere uygun olarak online mecralarda çıkan haberlerin sayısı, yazılı basındakileri fazlasıyla aşıyor. Genel turizm haberleri yazılı basında 16 bin 265 kez haber olurken, internetteki haber portallarındaki yansıması 71 bin 932 olarak karşımıza çıkıyor.