Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

THY, sahte kredi kartı mağduru

thy-ucuSahte kredi kart işlemlerinin önüne geçemeyen THY, birçok hatta internet ve çağrı merkezi üzerinden satışları durdurmak zorunda kaldı.  

Türk Hava Yolları’nın başı internet sitesi ve çağrı merkezlerinden sahte kredi kartı ile yapılan bilet satışlarıyla dertte. 

Bugün gazetesinden Çetin Çiftçi’nin haberine göre; kart sahteciliğinin boyutu mayıs ve haziran aylarında çok yükselerek sınırı aşınca kart program hizmeti veren Visa, THY’yi anlaşmalı bankaya rapor etti. Bu nedenle de THY’ye parasal yaptırım uygulanması gündeme geldi. Bunun üzerine, işlem riskinin sorumluluğunu da taşıyan THY, sahteciliğin yüksek olduğu birçok hatta internet sitesi ve çağrı merkezlerinden bilet satışını durdurdu.  

Olay, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu’nun telefonla bilet satın almak istemesi ile gündeme geldi. Dudu’ya, Hatay’da çok fazla kredi kartı sahteciliği yapıldığı için satış yapılamadığı cevabı verildi. Dudu, konuyu meclis gündemine taşıdı. Dudu’ya cevap ise Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. Öte yandan THY, bu sahtekarlığın önüne geçebilmek için Sahte İşlem Risk Yönetim Sistemi’ni (CYBERSOURCE) devreye soktu.  

THY Genel Müdürü Temel Kotil, İstanbul’un üçüncü havalimanıyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı. Yapılacak havalimanında THY’nin özel bir terminalinin olmasını istediklerini belirten Kotil, şunları söyledi: “Üçüncü havalimanı 150 milyonluk olacak. Yarısı biz olmak zorundayız. Dolayısıyla yarı olduğu zaman ihtiyaçlarınız da vardır. Şu anda biz her yıl büyüyerek geliyoruz. 38 milyon yolcuya ulaştık.

Bu arada Yüksek Hakem Kurulu THY’deki toplu sözleşmeyle ilgili kararını açıkladı. Buna göre personel ücretleri 2011 yılının ilk altı ayı için yüzde 5, ikinci altı ayı için yüzde 5, 2012’in ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için de yüzde 3 artırıldı.