Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Toplantı sektöründe küresel ittifak!

Uluslararası toplantı ve kongreler düzenleyenleri çatısı altında birleştiren üç dernek aralarında küresel bir ittifak kurmaya karar verdi. Uluslararası alanda hizmet veren AIPC (Uluslararası Kongre Merkezleri Birliği), ICCA (Uluslararası Kongre ve Kongre Birliği) ile UFI (Sergi Endüstrisi Küresel Birliği) güç birliği yapacaklarını duyurdu.

İşbirliği hakkında konuşan AIPC Başkanı Aloysius Arlando, “Hepimiz küresel üyelere ve küresel bakış açısına sahip örgütleriz. Yaptığımız faaliyetlerden dolayı birbirimizi tanıyoruz. Ancak sergi, kongre, konferans ve diğer etkinliklerin iş modelleri gelişiyor. Bu da toplantı ve kongreler alanında hizmet veren küresel birliktelikleri zorunlu hale getiriyor” dedi.

Hizmet verilen toplantı ve kongre sektöründeki birliklerin itici gücünü  işbirliği yerine rekabet riskini aldığını belirten UFI Başkanı Craig Newman “Yaptığımız küresel ittifakla, üyelerimiz arasında rekabet değil, işbirliğini seçtik” diye ekliyor.

İttifak dört temel alanda değişim ve karşılıklılık araştırması için bir program başlatmayı içeriyor. Bunlar, eğitim içeriği, araştırma, standartlar ve savunuculuk. Her üye kuruluş odağı ve platformundan ödün vermeden bu faydaları elde etmek için üç dernek arasındaki işbirliği çerçevesinde uygulayacak.

Üç ortak, birbirlerinin bilgi içeriğini ilgili konferanslarına dahil eden bir dizi eğitim alışverişinde bulunacak. Hemen başlayarak araştırma ve savunuculuk faaliyetleri gibi ortak uygulama alanlarına uygulanan yaklaşımları aynı hizaya sokmaya başlayacak. Aynı zamanda, standartlar, terminoloji ve en iyi uygulamalar gibi konulardaki çıkarları düzenlemek için kendi liderleri arasında düzenli bir değişim başlatıyorlar.

ICCA Başkanı James Rees, “Sürekli değişim halindeki bir dünyada faaliyet gösteriyoruz. Derneklerimizin sahip olduğu bilgi bankasını işbirliği yapmak ve paylaşmak için yollar arıyoruz. Attığımız adımın tüm üyelerimizin küresel yararına olup, ortaya daha fazla işbirliği için birçok fırsatı çıkaracağına inanıyoruz” dedi.