Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Tuluyhan Uğurlu Kudüs için çalacak

2017 Kudüs Yılı etkinlikleri kapsamında sanatçı Tuluyhan Uğurlu ile Kudüslü sanatçılardan oluşan Mizac Topluluğu bir konser verecek. Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen 2017 Kudüs Yılı etkinlikleri kapsamındaki “Zamanın Kudüs’ü, Kudüs’ün Zamanı” konserinde ünlü piyanist  Tuluyhan Uğurlu Kudüs’e özel olarak yaptığı besteleri icra edecek. Etkinlik, 12 Mayıs 2017 Cuma günü Topkapı Sarayı Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Tuluyhan Uğurlu  Kudüs projesine, ‘hüzün’ temasıyla bakıyor ve Kudüs’e  İstanbul’dan bir pencere açıyor. Ünlü şair Sezai Karakoç’un “Gökte yapılıp yere indirilen şehir, Tanrı şehri ve bütün insanlığın şehri” olarak tanımladığı Kudüs’ü notalarla anlatırken, bir başka kadim kentin İstanbul’un özgür ve huzurlu dünyasından Kudüs’ün hüznüne ortak oluyor.

Konserde Tuluyhan Uğurlu, Kudüs için ve bu konsere özel olarak yaptığı bestelerini ilk kez  çalacak. Sanatçı, aynı zamanda Kudüslü müzik grubu Mizac Topluluğu’nun eserlerine de piyanosuyla eşlik edecek. Bu esnada da hazırlanan özel görsel sunum yapılacak.

Filistinliler’in ızdırabı notalarda

Kudüslü gençler tarafından 2014 yılında kurulan Mizac Topluluğu, eserlerinde, farklı medeniyetlerin yüzyıllar önce Filistin’de bıraktıkları kültürel etkileri notalara döküyor. Filistinlilerin işgal ve sürgünlerle yaşadıkları ızdırapları yaptıkları müziğe aktaran müzisyenler, bunu Kudüs’ün kutsallığı, ihtişamlı binaları ve mukaddes mabedlerinin ruhuyla birleştirip geleceğe ümitle taşıyor. “Layali Al Tarab” Arap Müzik Festivali, “Yasemin Festivali”, “Ramazan Festivali” gibi bir çok uluslararası festival ve organizasyonda konserler veren Mizac, Istanbul’da ilk kez sahne alıyor.

Geliri Kudüs’e gönderilecek

Kudüs Platformu tarafından Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla organize edilen konser, 12 Mayıs 2017 Cuma Günü Topkapı Sarayı Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Konserden elde edilen gelir ise Kudüs’e gönderilecek. Saat 20.00’de başlayacak konserin biletleri Biletix’ten temin edilebilir.