Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Turizmci çifte bayram yaptı

Bayram tatili turizmcilerle sahil esnafının yüzünü güldürdü, plajlar dolup taştı. Bayram’da Türkiye’de 15 milyon kişinin tatiline çıktığı tahmin ediliyor. Bayram tatil merkezlerinde yoğunluğa neden oldu. Antalya, Bodrum ve Ege sahilleri doldu taştı.

Cumartesi günü Antalya’ya havayoluyla gidenlerin sayısı 142 bin 613 olurken, otellerdeki doluluk oranı yüzde 90’lara ulaştı. Ramazan Bayramı tatili nedeniyle turizm merkezlerine akın eden yerli turistler, turizmciye çifte bayram yaşattı. Antalya Havalimanından gelen rakamlar, son 2 yıldır Rusya ile kriz ve terör olayları nedeniyle sıkıntı yaşayan Antalyalı turizmcilerin moralini düzeltti. Havalimanında, bayramın da etkisiyle son 2 yılın en yüksek uçak ve yolcu rakamına ulaşıldı. 667 uçağın iniş kalkış yaptığı cuma günü 116 bin 325 yolcuya, 837 uçağın iniş kalkış yaptığı cumartesi günü ise 142 bin 613 yolcuya hizmet verildi. Antalya ve ilçelerindeki oteller de yüzde 90’ların üzerinde doluluk oranına ulaştı. Bayram öncesi hareketliliğin yaşandığı İstanbul Atatürk Havalimanı’na önceki gün bin 405 uçak iniş kalkış yaparken, transit yolcular hariç 141 bin 843 yolcuya hizmet verildi. İstanbul’a özellikle de Arap turistin ilgi gösterdiği belirtildi.

Didim’de oteller doldu

Ege Bölgesi’nin önemli turizm merkezlerinden Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde, sahillerde yoğunluk yaşandı. Hava sıcaklığının 38, deniz suyu sıcaklığının 25 derece olduğu Didim’de, yerli ve yabancı turistler Altınkum sahilini doldurdu. Aydın’ın Didim ve Kuşadası ilçelerinde, deniz suyu sıcaklığı 25 dereceye ulaştı. Vatandaşlar kendilerini sahillere attı. Bazı vatandaşlarsa tekne turlarıyla gezip koylarda yüzmeyi tercih etti. Didim Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz, bayram dolayısıyla ilçedeki otel ve pansiyonların dolu olduğunu belirtti. Kuşadası’nda da vatandaşlar Kadınlar, Kuştur ve Sevgi plajlarında denizin keyfini çıkardı.

Yerli turistlerin bayram nedeniyle akın ettiği tatil cenneti Bodrum’da, tercihler halk plajları yönünde oldu. Gözde tatil merkezlerinden Göltürkbükü sahilindeki beach club’lar, neredeyse “Boş” denilecek kadar az ilgi çekti. Ortakent-Yahşi Mahallesindeki Camelbeach Halk Plajı, Gümbet, Bitez, Kumbahçe, Paşatarlası ve Turgutreis Günbatımı plajları ise tatilcilerle doldu taştı. Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve diğer illerle Almanya’dan gelen gurbetçiler halk plajlarını doldurdu, adım atacak yer kalmadı. Hava sıcaklığının açık havada 40, deniz suyu sıcaklığınınsa 21 dereceye ulaştığı ilçede, tatilciler bol bol denize girdi.

‘Yerli turist can simidi’

Bodrum Otelciler ve Turistik İşletmeciler Derneği (BODER) Başkanı Halil özyurt, “Bayramda doluluk oranımız yüzde 90’ları aştı. Birkaç günlük yoğunluk şimdi sahillere taşındı. Hava çok sıcak ve güzel. Turizm sezonunun başında yaşanan sıkıntıları yavaş yavaş atmaya çalışıyoruz. Yerli turist, özellikle orta gelirli turist, yine Bodrum’u, Bodrumluları yalnız bırakmadı. İngiltere, Almanya, Hollanda pazarından azalan oranı İsrail, Türkmenistan, Azerbaycan’dan telafi etmeye çalışıyoruz. Yine de Türk turizminin can simidi yerli turistimiz. Bayram, Bodrum esnafına da çok iyi geldi” dedi. Fethiye’ye gelen turistler, havanın da sıcak olması nedeniyle ölüdeniz ve Çalış bölgesindeki plajları doldurdu. Babadağ’dan yamaç paraşütü ile uçuş yapan tatilciler, günübirlik tur tekneleriyle Kelebekler Vadisi, Gemiler Adası ve Kabak koylarında turlara katıldı.

Peribacaları, kayadan oyma butik otelleri, tarihi manastırları ve doğal vadileriyle ünlü turizm merkezi Kapadokya da bayramda ilgi odağı oldu. Sıcak hava balonları, bayram tatilinde bölgeyi tercih eden yerli turistler için havalandı. Peribacaları ve doğal kaya oluşumlarının üzerinde süzülen balonlardaki turistler, güneşin doğuşuna da Kapadokya semalarında şahitlik etti. Bayramı İstanbul’da geçirenlerinse tercihi Şile oldu.  (Haber Turk)