Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Turizmde liderlik Almanya’dan Rusya’ya geçti

Türkiye’nin turizmde iki ana pazarında dengeler değişti.İncomingte yıllardır hem Pazar hem de firma bazında lider olan Almanya’nın yerini Rusya aldı.Bu iki ülkeden Almanya’nın başkenti ITB  adıyla, yani International Tourism Bourse adıyla, Rusya’nın başkenti Moskova’da da MITT adıyla turizm fuarı düzenleniyor

Türkiye iki fuarın da önemli katılımcısı. Bu iki fuar turizmin barometresi gibidir.Turist çeken bütün ülkeler için olduğu gibi Türkiye için de o yılın turizmde nasıl geçeceği bu fuarlarda belli oluyor.

Ekin Grubu  iki fuarda dağıtılmak üzere ‘İncoming Raporu’ adıyla dört dilde (Türkçe-Almanca-Rusça-İngilizce)  bir rapor hazırlanmış.Raporun editörü Fehmi Köfteoğlu bu raporu “Ölçülemeyen şey yönetilemez” anlayışından hareketle incoming pazarının röntgenini çekip nabzını tutan bir çalışma olarak 2004’ten beri düzenli bir rapor halinde yayınladıklarını söyledi. Raporda veriye dayalı olarak şu değerlendirmelere yer veriliyor: Türkiye, turizmde incomingci, yani turist karşılayıp ağırlayan bir ülkedir. Turist karşılayan her ülke için olduğu gibi Türkiye için de incoming önemlidir.

Türkiye Almanya’da eski güçlü yerine dönüyor

Türkiye’nin turizmde iki ana pazarından biri olan Rusya’dan 2017 yılında gelen ziyaretçi sayısındaki artış yüzde oranı ile değil katlamalı olarak arttı. Rusya’dan gelenler 2018’deki gibi katlamalı olmasa da 2017’deki artmaya devam edecek. Avrupa pazarında ise Türkiye’nin 2016’da uğradığı kayıplar 2017’de de sürdü, 2018’de ise toparlanıyor. Türkiye turizmde 2018 iyi başladı. Avrupa seyahat pazarının lokomotifi olan Almanya ve pazarın ikinci büyük pazar İngiltere’den Türkiye’ye yönelik talep ciddi biçimde artıyor. Tur operatörleri peş peşe kapasite artırıyor.

Liderlik Almanya’dan Rusya’ya geçti

Bu arada Türkiye’de incoming pazarında önemli gelişmeler oldu. Rusya, Türkiye’de incoming pazarında yıllardan beri ilk sırada olan Almanya’nın yerini alarak ilk sıraya yükseldi. Türkiye’nin 2017 yılında gösterdiği performans Rusya sayesinde oldu. Rusya ile yakalanan katlamalı büyümede bu ülkedeki Türk kökenli tur operatörleri önemli rol oynadı. Öyle ki incomingte yanı turist gönderen ve gönderilen turistlere hizmet verilmesi anlamında bu Pazar yıllardan beri Alman firmaları TUI ve Thomas Cook elindeyken ilk kez Alman olmayan bir firmaya geçti. 2017 yılının incomingin lideri OTİ Holding bünyesindeki Odeon Tours oldu. Odeon Tours OTİ Holding bünyesinde; Rusya’daki Coral ve Sunmar, Almanya’daki Ferien Touristik, Polonya’daki Wezyr ve BDT ülkelerindeki diğer tur operatörlerinin Türkiye’ye gönderdiği turistlere incoming hizmeti veriyor.

En büyük 50’de üç Türk firma var

Almanya’da ise seyahat endüstrisinin iki büyüğü olan TUI ve Thomas Cook Türkiye’de gerilerken Avrupalı tur operatörlerinden en hızlı büyümeyi FTI bünyesindeki Meeting Point gösterdi. Fehmi Köfteoğlu’nun editörlüğünü yaptığı İncoming raporunda Almanya, Avusturya, Belçika ve turizm alanında faaliyet gösteren en büyük 50 firmanın listesi de yayınlanmış. 50 büyük tur operatörü listesinde üç Türk firması var. 29. Sırada Kadir Uğur’un  Bentur’u, 30.sırada OTİ Holding’in geçen yıl satın aldığı Ferien Touristik ve 49. Sırada Rusya’daki Türk kökenli Anex var.

Antalya incoming pazarının en büyük 25 firması