Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Turizmde ucuz olmak da yetmiyor

İngiliz Posta İdaresi tarafından belirli dönemlerde İngiliz vatandaşlarının en çok tercih ettiği tatil merkezlerine ilişkin yapılan, ‘Seyahat Fiyat Barometresi-2017’ araştırması yayımlandı. Buna göre, Türkiye’den incelemeye alınan Marmaris, Avrupa’nın en ucuz dördüncü tatil merkezi olmasına rağmen, geçen yılın mayıs ayında 42 bin olan ziyaretçi sayısı bu yıl 14 bin seviyesini aşamadı.

İngiliz Posta İdaresi, her yıl, İngiliz Sterlini üzerinden ve tatile çıkanların en fazla tükettiği, 1.5 litrelik su, bir fincan kahve, bir kutu kola, bir şişe bira, bir şişe şarap, bir kadeh  şarap, sivrisinek ilacı ve güneş kremi gibi sekiz ürünün fiyatını  karşılaştırılarak bir araştırma yapıyor. ‘Seyahat Fiyat Barometresi-2017’ adıyla yürütülen araştırma açıklandı.

TUYED yönetiminin (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) araştırmadan derlediği bilgilere göre, Türkiye’den incelemeye alınan Marmaris, listede Avrupa’nın en ucuz dördüncü tatil merkezi olarak yer aldı. Ancak Marmaris’in Avrupa’nın en ucuz tatil merkezleri arasında yer alması, Türkiye’nin bozulan imajından dolayı yabancı ziyaretçi sayısındaki düşüşe engel olamadı. Nitekim, bu yılın mayıs ayıda turist sayısı hem Türkiye geneli hem de Marmaris’te geçen yılın altında kaldı.

Geçen yılın ocak-mayıs döneminde toplam yabancı ziyaretçi sayısı 42 bin 261 olan Marmaris’e bu yılın aynı döneminde gelen yabancı ziyaretçi sayısı 29 bin 967’de kaldı. Mayıs ayında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,67 düşüşle 2 milyon 485 bin 411 olarak gerçekleşti..

Ucuzluk da kâr etmiyor

Araştırmada, dört kıtadan 44 ülkenin tatil merkezinde söz konusu ürünlere ödenen toplam miktarlar karşılaştırmalı olarak ele alınıyor. Buna göre, toplam ödemelerde Avrupa’nın en ucuz 10 ülkesi şöyle sıralanıyor: Portekiz  Algerve’de 33.36 sterlin, Bulgaristan Sunny Beach’te 33.53 sterlin, İspanya  Costa del Sol’de 38.79 sterlin, Türkiye Marmaris’te 49.74 sterlin, Çekya Prag’da 51.17 sterlin, Kıbrıs Rum kesimi Baf’ta 53.03 sterlin, Macaristan  Budapeşte’de 53.18 sterlin,  Malta Sliema’da 62.62 sterlin, Yunanistan Korfu Adası’nda 63.54, Hırvatistan Porec’te ise 68.92 sterlin.

Avrupa’nın ucuzları arasındayız yine de turist gelmiyor

Ülke/bölge Toplam maliyet (Sterlin) *
Portekiz /Algerve 33.36
Bulgaristan/Sunny Beach 33.53
İspanya /Costa del Sol 38.79
TÜRKİYE/MARMARİS 49.74
Çekya/Prag 51.17
G. Kıbrıs/Baf 53.03
Macaristan /Budapeşte 53.18
Malta/Sliema 62.62
Yunanistan /Corfu Adası 63.54
Hırvatistan/ Porec 68.92

*: 1.5 litrelik su, bir fincan kahve, bir kutu kola, bir şişe bira, bir şişe şarap, bir kadeh  şarap, sivrisinek ilacı ve güneş kremine ödenen toplam para.

Marmaris’teki düşüş yüzde 5’miş

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, TUYED yönetimine yaptığı açıklamada Marmaris’teki düşüşün yüzde 5 olduğunu hatırlatarak rakamlardaki yanlışlığın düzeltilmesini istedi. Açıklama özetle şöyle:

“Haberde yer verilen rakamlar sadece Marmaris Limanı’ndan girişleri kapsamaktadır. Dalaman Havalimanı’ndan mayıs ayında 148 bin yabancı misafir giriş yaptı. Dalaman Havalimanından girişler, genelde yüzde 55 Marmaris, yüzde 45 Fethiye olarak paylaşılır. Toplam rakamdan 81 bin kişiyi gurbetçiler ve diğer diye düşersek geriye kalan  misafir profilinin yüzde 60-65’ini İngilizler oluşturuyor. Bunları dikkate aldığımızda, Marmaris’e gelen İngilizler misafirlerin sayısı 42 bine tekabül ediyor. Benzer bir hesaplama ile geçen yıl mayıs ayında gelen İngiliz misafir sayısı 45 bin iken bu yıl 42 öngörülmektedir. Dolayısıyla karşımıza yüzde 5 gibi fazla büyük olmayan bir düşüş çıkıyor. Haberinizde yazdığınız gibi, Türkiye’deki düşüş yüzde 34 iken, Marmaris’teki düşüş  gayet makul seviyelerdedir. Türk turizmine ve bölge turizmine katkı sağlamak amacıyla mücadele veriyoruz, bu mücadelelerimizin sekteye uğramaması gerekiyor. Bu amaç doğrultusunda haberinizdeki rakamsal yanlışlıkları düzeltmenizi rica ediyoruz.”