Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Turizmin bir’İnci’si…

İnci Pirinçcioğlu, Türkiye’nin ilk rehberi olmasının yanı sıra, Türk turizminde birçok ‘ilk’e de imza atmış girişimci kadınlardan biri. O’nun yaşam öyküsünün anlatıldığı “İnci” adlı kitabı okurken, enerjisine şaşırıp yaptıklarından birşeyler öğrenmemeniz mümkün değil. Bir Cumhuriyet kadını olarak yaptıklarını öğrendikçe gururlanıp O’nu takdir ediyorsunuz.

İnci Pirinçcioğlu, Türkiye’nin ilk resmi turist rehberi, Türkiye’de kongre turizmini ilk O başlatmış.ABD’de burslu okuduğu yıllarda düzenlediği Türk Gecesi ile ülkesini tanıtıp, Türkiye hakkında konferanslar da verdi. Türkiye’de 1955’te hizmete giren ilk 5 yıldızlı Hilton Oteli’nin açılış davetini eşi Fethi Pirinçcioğlu ile gerçekleştirdi. Eşiyle birlikte Türkiye’de tercüman rehber kurslarının açılmasını sağladı ve bu kurstan mezun olan 50 kişi arasında onun adı ilk sırada yazıyor.

İstanbul’u tanıtmak için çekilen ilk turistik filminde, bir Amerikan kadını canlandırarak baş rolü üstlendi. Bu film, ABD’de belgesel filmler arasında yapılan yarışmada ilk üçe girmiş. 1957’de İspanya’da gerçekleştirilen ASTA kongresine eşiyle birlikte katılarak, yanlarına aldıkları kahveci kızlarla Türk kahvesini tanıttılar.

Radyoculuk ve tiyatro

İstanbul Radyosu’nda Karşı Karşıya Programını hazırlayıp sunan Pirinçcioğlu, ABD’de ise “Teyze Hanım” ve “Cengiz Han’ın Bisikleti” adlı tiyatro oyunlarında sahneye çıkmış. ABD-İstanbul arası ilk cruise seferlerini Denizcilik Bankasına ait Tarsus gemisiyle baştan bir girişimci.

Türkiye’nin ilk seyahat acentalarından ABC’nin ortağı olarak ilk iş olarak Romanya’dan 500 turist getirtip bunlara İstanbul turu organize etti. Gelen turistleri gezdirecek otobüslerin güzergahlarından eğlencelerine kadar turun A’dan Z’ye kadar bütün programını kendisi yaptı. Turizmde eğlencenin ‘olmazsa olmaz’ olduğunu görünce, Türkiye’nin ilk diskoteği Kulüp 33’ü hizmete açmış.

ABC’den ayrıldıktan sonra 1968’de eşiyle birlikte VIP Turizmi kurdu. İlk Turist Enformasyon Bürosu ve Turist Rehberliği Derneği’nin 1955’te, Turizm Bakanlığı’nın 1971’de, TÜRSAB ise 1976’da kurulduğunu söylersek, VIP’in kuruluş tarihi daha da anlamlı hale geliyor.

İlk büyük kongre

VIP, kurulduktan sonra ilk büyük işini Uluslararası Ticaret Odaları’nın (ICC) kongresini düzenleyerek yapıyor. Türkiye’nin de ilk uluslaraarsı kongresi olarak kayıtlara geçen ICC, VIP’in de karşılamadan kayıt masasına, ikramdan personelin kıyafetine kadar daha sonra standart hale gelecek ‘ilk’lerin başlangıcı olmuş. Bu büyük organizasyonu daha sonra aralarında HABİTAT, Kimya, tıp alanındaki birçok önemli kongrenin düzenlenmesi izlemiş.

Pirinçioğlu, 1972 yılında ise Olimpiyat Oyunları’nın temsilciliği alarak olimpiyatlara turist götürmeye başlamış. Amerikan Tur Operatörleri Birliği’nin (USTOA) Türkiye’den ilk üyesi VIP Turizm olmuş. Daha sonra ASTA,UFTAA, JATA gibi birliklere de üye olarak bir anlamda oralarda Türkiye’yi tanıtmış.

2001 yılında kaybettiğimiz İnci Pirinçcioğlu, Türk turizmine birçok kişinin yetişmesine öncülük etti. Türkiye’nin tanıtımı ve ülkemizin özellikle de kongre turizminden pay alabilmesi için yoğun çaba harcadı. Türk turistlere yönelik birbirinden farklı yurtdışı turlarının düzenlenmesinin yanı sıra, Türkiye’de turizmle ilgili akılda kalan etkinliklerde de hep ‘ilk’lerin öncüsü oldu.Bütün bu girişimlerinden dolayı her zaman saygıyla anılmayı fazlasıyla hak ediyor.