Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

TUROYD-Çinli BTL Hospitality projesi imzalandı

Türkiye genelinde otel yöneticilerinin ilk kez  bir  araya gelerek oluşturduğu, Turizm Otel Yöneticileri Derneği (TUROYD) ile bünyesinde Çin ‘in en lüks otel zinciri WEI Retreat, Hotels & Preference ve Dormitory markalarını barındıran Çin merkezli BTL Hospitality, arasında ülke turizmini geliştirmek amacıyla işbirliği anlaşmasını  imzaladı.

TUROYD Yönetim Kurulu Başkanı  Ali Can Aksu, Başkan Yardımcısı Murat Yumak, Turoyd Yönetim Kurulu Üyeleri, BTL kurucu başkanı Philip WEI, BTL Kültür Direktörü Mars MAO, BTL Batı Avrupa Bölge Direktörü Klaus Petter LILLVIK ile BTL Asya Bölgesi Direktörü Semih Erken’in katılımıyla gerçekleştirildi. Lionel Hotel Istanbul ev sahipliğinde yapılan toplantıda,turizm alanında hem yurtdışına turist gönderme hem de turist ağırlama konusunda dünyanın yeni büyüğü olma yolunda hızla ilerleyen Çin ile Türkiye’ye lüks segment ve münferit seyahat eden Çinli turistleri getirmek, gelen turistlerin konaklama ihtiyacını karşılamak, BTL’in bünyesinde yer alan BTL Akademi ile Türkiye’deki otel çalışanlarına ihtiyaç duyulan “lüks servis” eğitimlerini vermek konuları değerlendirildi.

Türkiye ve Çin işbirliğinin turizmde en önemli adımı olacak

TUROYD-ÇİN BTL Hospitality projesinde konuşan BTL Kurucusu Philip WEI  Türkiye’nin Çin açısından çok önemli olduğunu belirtikten sonra şöyle konuştu: “Çinli turistler her gün daha çok yurt dışına açılıyor. Kültürlerimiz benzer. İpek Yolu iki ülkenin topraklarından geçiyor. Çinliler için Türk Kültürü ve tarihi önemli. Önümüzdeki sene Çin de Türk yılı. Yüzlerce milyon Çinli yurt dışına açılıyor. Bu anlaşmanın büyük bir atılım olacağını düşünüyoruz. Çin turizmi değişiyor. Eskiden grup turları tercih edilirken, artık bireysel seyahat etmek istiyorlar ve niş destinasyonları üst segment konaklama tesislerini tercih ediyorlar.” dedi.

TUROYD Başkanı Ali Can Aksu ise yaptığı açıklamada “Odaklanmamız gereken iki pazar var. Biri Çin diğeri Hint pazarı. Bugüne kadar ülke turizmi olarak her türlü tavizi verdik. Avrupalı şu an politik olarak bizi tercih etmiyor. Biz farklı pazarlara bakmak zorundayız. Kısa vadede otelcinin yüzü gülüyor. Ancak uzun vadeli hedeflerle yürümeliyiz. “ dedi.