Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Reklam

TÜRSAB, EMITT’te acentalarla buluştu

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), 18 yıl aradan sonra 23. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı – EMITT’e katıldı. Turizm profesyonelleri, tur operatörleri ve seyahat acentalarını buluşturan EMITT’in ikinci günü akşamı TÜRSAB üyesi olan acentalar ve acenta temsilcilerine Kaya İstanbul Fair & Convention Otel’de gala gecesi düzenledi.

TÜRSAB Acentalar Buluşması’na yaklaşık bin seyahat acentası ve acenta temsilcisi katıldı. Seyahat Acentalarının büyük buluşmasına İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin de katılımıyla destek verdi. Gecede TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyeleri ve Bölge Temsil Kurulu Başkanları da hazır bulundu.

Geceye katılan acenta temsilcilerine TÜRSAB’da geçen Mart ayında gerçekleşen yönetim değişikliğinin ardından 11 ayda yapılan çalışmaları anlatan faaliyet filmi izletildi. Yemeğin ardından TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, seyahat acentalarının yakından takip ettiği konu başlıklarını içeren bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında turizm sektörünün lokomotifi durumunda olan seyahat acentalarının ülkemize gelen her turistte çok büyük emeği ve gayreti olduğunu vurgulayan Firuz B. Bağlıkaya, “2018’de 40 milyon yabancı ziyaretçi sayısına sizlerin sayesinde ulaşıldı. 2019 yılında yüzde 25 bir büyüme ile 50 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Tüm çabamız bu yönde. 2018 yılı sonu itibariyle turizm sektörü olarak Türkiye’nin dış ticaret açığının yaklaşık yüzde 45’ini kapattık. Bu başarı öyküsü, uzun yıllardır sürdürülen yoğun çalışmanın, emeğin sonucudur.” dedi.

TÜRSAB’ın seyahat acentalarının önündeki engelleri kaldırmak için çalıştığını vurgulayan Firuz B. Bağlıkaya, yeni yasa çalışmalarıyla ilgili de bilgi verdi. “Sektörümüzün dört gözle beklediği yeni yasa ile ilgili çalışmalarda sona ulaştık. İnşallah hepimizi memnun edeceğini düşündüğümüz yeni yasamız kısa sürede çıkmış olacak. Bildiğiniz gibi, Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde Turizm Geliştirme Fonu’nun kurulması için çalışma yapılıyor. Bu fonda kamu özel sektör iş birliğiyle yeni bir tanıtım modeli oluşturulacak. Bu fonun, ortak akıl ve sinerjiyle turizmi daha üst seviyelere çıkartacağına inanıyoruz. TÜRSAB kurulacak bu fonun yasa ile tanımlanmış üyelerinden birisi olacak.” dedi.