Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Reklam

TUSAD: UBER ile karıştırılmaktan yorulduk!”

İstanbul Turizm Seyahat Acenteleri ve İşadamları Derneği (TUSAD) Başkanı Hasan Bayram, İstanbul’a Ortadoğu ülkelerinden gelen Arap turist konusunda TUSAD olarak çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi. Başkan Bayram, zzellikle son dönem TUSAD üyesi seyahat acentelerinin VIP taşımacılıklarının UBER ile karıştırılmasından duydukları rahatsızlığını ifade etti.

Halil Öncü ( İSTANBUL ) TUSADBaşkanı Hasan Bayram bu konuda şu açıklamalarda bulundu:“TUSAD üyeleri Ortadoğu Arap Ülkelerinden incoming yaptığı için ve Arap turistlerin VIP taşımacılık hizmeti talepleri olmaktadır. Vıp taşımacılık hizmetini Arap turistlere 10 yıldan beri vermekteyiz. Bugün konuşulan kaliteli turisti biz zaten yıllardır yakalamış vaziyetteyiz. Uber ise 2014 yılında Türkiye’ye giriş yaptı. Uber ilk olarak binek lüks araçlar kullanmaya başladı. Ülkemizde taşımacılık yasa ile kurallar altına alınmıştır. Korsan taşımacılığın cezaları ağır olduğundan Uber yapan binek lüks araçlar ağır cezalar ile karşı karşıya kaldılar. Bu süreçte Uber tabiri caizse kılık değiştirmeye gitti. Uber korsan taşımacılığını kamufle etmek adına ve mahkemelerdeki cezalardan yırtmak adına turizm ve yolcu taşımacılığının evraklarını kullanmaya başladılar. Buda UBER ile turizm ve yolcu taşımacılığının karmaşa olmasına birbirinden ayrıt edilemez duruma getirdi. Ben şunu samimiyet ile söylüyorum, bizim kendi üyelerimiz içinde UBER yapan hiçbir üye hiçbir acenta yoktur.”

Turizm taşımacılığını sadece sadece TURSAB A belgemiz ile yapabilmeliyiz. Taksi-Uber çatışmasından turizm ciddi zarar görmektedir. İBB ukomesi aylardır yol belgesi vermediğinden direk ülkesinden getirdiğimiz turistimizi taşıyamıyoruz. Birçok turist ailesi araçtan indirilerek yol belgesinden dolayı trafikten men edildi. Mağdur olan kim; acenta ve turist,,,”

Arap turizminin faydası

TUSAD olarak yaptıkları çalışmaları da dile getiren Başkan Hasan Bayram, “Ülkemize gelen Arap turistin rahat etmesi için birçok sektörle iş birliği içerisindeyiz. Özellikle Arap turistleri ülkemize getirmek adına Körfez Arap ülkelerinde ve Ortadoğu ülkelerinde yaptığımız fuar çalışmalarız, workshop çalışmalarımız oldu ve B2B görüşmeler gerçekleştirdik. İstanbul açısından bakarsak Arap turistler İstanbul’u gerçekten seviyorlar. Hem iklim bakımından hem de yaşam koşulu bakımından İstanbul’u çok seviyorlar. Arap turizminin ülkemize çok ciddi bir fayda sağladığı kanaatindeyiz. Yani biz Arap turistleri sadece turist olarak görmüyoruz. Turizmin yanında yatırımcı olarak da görüyoruz. Ülkemize herhangi bir seyahat acentesinin vesilesi ile gelen bir Arap turistler İstanbul, Bursa, Sapanca, Yalova, Bursa gibi ılıman iklimlerin hâkim olduğu yerlerde çok rahatlıkla yatırım yapabiliyorlar. Buradan ev arsa satın alabiliyor, başka mülkler edinebiliyorlar. Arap turistlerin bu şekilde faydaları da var” dedi.

Ortadoğu Arap ülkelerinden gelen turistlerin satın alma gücünün çok yüksek olduğunu ifade eden Başkan Bayram,” Ortadoğu Körfez ülkeleri dediğimiz ülkeler Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Dubai, Irak ve Libya dahil olmak üzere bu ülkelerden gelen turistlerin ülkemizde kişi başı satın alma gücü hemen hemen 1500-2000 USD civanında olduğuna inanıyorum. Bazen ortalama 50 bin liralık lokum satın alan Arap ailelerimiz oluyor” diye ekliyor.