Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Ukrayna’da Türk turizmciler için iş fırsatları

Ukrayna’nın Türk turizmcilerin otelcilik, SPA ve restoran işletmeciliği deneyimlerine ihtiyacı var. Özellikle Kiev, Lviv ve Odessa şehirlerinde otel alt yapısı yetersiz; Türk yatırımcılar için cazip iş fırsatları çıkabilir.

Haftalık ekonomi dergisi Para’da yer alan Ukrayna dosyasında Türkiye’ye turist gönderen tur operatörlerinden Welcome Tour ve IATI, Türk turizmciler için ülkedeki cazip iş olanaklarını anlattı.

Özlem Kapar Bayburs imzalı haberde Ukrayna’da faaliyet gösteren Türk kökenli tur operatörü Welcome Tour Genel Müdürü İbrahim Ünsal, ülkede son dönemlerde Avrupa Birliği desteği ile ciddi yatırımlar yapıldığını söyledi.  Havalimanları ve şehirler arası yolların yenilendiğini ve her geçen gün otel yatırımlarının arttığını ifade eden Ünsal, Avrupalı zincir şirketlerin yeni projelerinin çoğaldığını kaydetti.

Yedi yıldır Ukrayna’dan Türkiye’ye turist gönderen Welcome Tour’un da bir otel yapmak üzere çalışma yürüttüğünü belirten Ünsal, “Uluslararası bir otel zincirinden isim hakkı alarak bir sene içerisinde 250-300 odalı bir otel açmayı planlamaktayız. Fizibilite çalışması yapıldı ve şu anda belirlediğimiz yerlerden birine karar verme ve projelendirme aşamasındayız” dedi.

Welcome Tour Genel Müdürü İbrahim Ünsal ve IATI Ukrayna Müdürü Kristina Çalışkan
İbrahim Ünsal, otel dışında göl evler (ağaçtan bungalov) konseptinde içinde restoran, yazlık ve kışlık havuz olan bir kompleks için de fizibilite çalışmaları yaptıklarını ekledi.

Ukrayna turizminin Türk turizmcilerin otelcilik, SPA ve restoran işletmeciliği deneyimlerine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ünsal, ülkenin genelinde servis kalitesinin maalesef çok düşük olduğunu söyledi. Ünsal, “Türk hizmet kalitesi ve iyi ürün her zaman kazandırır mantığı ile bakarsak Ukrayna, bu bağlamda yatırıma açık bir pazar” diye konuştu.

Acenteler ve seyahat ürün tedarikçileri arasında online satış platformu olan IATI’nin Ukrayna Ülke Müdürü Kristina Çalışkan da, özellikle Kiev, Lviv ve Odessa şehirlerinde otel alt yapısının yetersiz kaldığını savunarak Türk yatırımcılar için buraların cazip olabileceğini ifade etti.