Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Vergisiz alışverişte Çin arayı açıyor

Alışveriş turizmi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sektörün en hızlı büyüyen kategorileri arasında yer alıyor. Vergisiz alışverişin (tax free) en etkin veri ve hizmet sağlayıcı kuruluşu Global Blue’nun, ülkemiz perakendesindeki gelişmelere ilişkin TE Bülteni’ne özel hazırladığı araştırma, çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Global Blue’nun Türkiye verilerine göre, vergisiz alışverişte Çin’in liderliği sürüyor. Hatta bu noktada Çinli turistin arayı açtığı da söylenebilir. Bu yılın Ocak Nisan aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre Çinli turist, toplam satışlardaki payını ciddi oranda artırdı. Geçen yılın ilk beş ayında toplam satışların yüzde 14’ü Çinli turist tarafından yapılırken, bu yılın aynı döneminde oran yüzde 20’ye çıktı. Vergisiz alışveriş listesinde ikincilik sıralaması değişti. Geçen yılın ilk beş ayında toplam satışlarda ikinci olan Suudi Arabistan, yerini Kuveyt’e kaptırdı. Son yıllarda perakende de önemli oyunculardan olan İran’ın da sıralamada gerilediği gözleniyor. Geçen yıl toplam satışlarda yüzde 9 paya sahip İran, bu yılın aynı döneminde yüzde 6’lık pay ile 5’inci sırada bulunuyor.

En çok vergisiz alışveriş yapan 15 ülke sıralamasında Avrupa’dan yalnızca Almanya’nın olduğunu belirtelim. Yanı sıra ABD’li turistin de yüzde 1’lik pay ile ilk 15 arasında yer bulduğunu da okurlarımıza hatırlatmak istiyoruz.

Son olarak sektörde ciddi oranda takip edilen Global Blue araştırmalarının gelecek TE Bülteni’nde aylık dönemler halinde yayınlanacağını belirtelim.