Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Veri merkezleri turizmcilerin doğal ortağıdır

Günümüzün kızışan rekabetçi ortamında seyahat ve ağırlama sektörünün de ayakta kalabilmesi için büyük veri yeteneğini anlayıp sunduğu avantajlardan yararlanması kaçınılmaz hale geldi.

Veri merkezleri alanında hizmet veren yerli firmalarımızdan Canovate Group,  Canovate Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Gür, konaklama sektöründe işlerin karmaşık hale geldiğine dikkat çektikten sonra “Bu karmaşayı yönetebilmek komple veri merkezi bileşenleri ve  uçtan uca fiber optik dağıtım santralleri gibi çözümlerden  yararlanmak gerekir. Bu alanda sunduğumuz çözümlerle turizmcilerin doğal bir ortağı haline geliyoruz” diye ekliyor.

Veri merkezi ve fiber optikte sundukları çözümler, teknoloji ve ürün portföyle dünyada devler liginde yer aldıklarını kaydeden Gür, bu iki ürün grubunda 4 kıtada 72 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtti. Kurum ve kuruluşlara hizmet veren veri merkezlerinin yerli firma olması gerektiğini belirten Gür, bunun nedenlerini şöyle açıklıyor: “Günümüzde siber saldırılar düzenlenip, verilen hizmetler sıkça kesintiye uğruyor. Yerli veri merkezleri çok büyük boyutlarda verinin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması amacıyla, bilgisayar ve ağ donanımlarının yoğun bir şekilde bir merkezde toplandığı yerlerdir. Bilgisayarların hayatımıza girdiği günden itibaren biçim değiştirerek günümüze kadar gelmiştir. Veri merkezini oluşturan temel yapılar; bilgisayar ve veri işleme sistemleri, ağ sistemleri, soğutma ve enerji sistemleri ve fiziksel kontrol ve koruma sistemleridir.”

Ülkemizde veri merkezlerini oluşturan bu sistemlerin çoğunun, yabancı kaynaklardan tedarik edildiğini hatırlatan Gür açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “Kurumlardaki personel yetersizliği gibi nedenlerden dolayı, genelde buraların kontrolleri ve bakımları yabancı firmalar tarafından yapılıyor.  Bu zafiyet ise, büyük bir risk meydana getirebilir. Canovate Grup olarak tasarladığımız veri merkezleri ve ürettiğimiz veri merkezi alt unsurlarında, bu riski görerek yerli çözümlere yönelmiş bulunmaktayız. Örneğin kabinlerde elektrik girişleri, sıcaklık vs gibi alt sistemleri kontrol eden ve IP_PDU olarak adlandırılan birimler yerli olarak üretilmektedir. Çünkü IP-PDU’lar, tamamen güvenli olarak kontrol edilmezse, uzaktan bağlantı yöntemleri ile tüm sistemlerin enerjisini kesecek şekilde komut alabilirler. Yabancı menşeili ürünler, gerek yapılarını, gerekse arayüzlerini açık olarak vermedikleri için hangi noktadan ne tip mesajlar alabileceklerini ise bilemiyoruz.”