Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Yabancı kanaat önderleri Türkiye’de ağırlanacak

Daha önce ünlüler ve sokaktaki vatandaşları içeren tanıtım filmi hazırlayan “Hayatına Sahip Çık” sivil toplum hareketi, şimdi hem Türkiye’de yaşayan yabancılarla üçüncü filmi çekmeye hazırlanıyor.

Her ülkelere göre kanaat önderleri belirlenip, bunların Türkiye’de ağırlanması planlanıyor. Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu insanlara ‘Türkiye’ye geldim, 3 günümü geçirdim, şahane bir 3 gündü, en ufak bir sorun da yaşamadım’ dedirtelim. Bu yıl, 2017 ‘Türkiye’yi ziyaret etme yılı’ olsun” dedi.

Proje için Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan randevu beklediklerini belirten Demirer, sonrasında da söz konusu projeyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunmayı istediklerini dile getirdi. Kaya Demirer, “Hayatına Sahip Çık” projesine yönelik ünlülerle ve esnafla çekim yaptıklarını, şimdi de üçüncü olarak Türkiye’de yaşayan yabancılarla bu tarz bir çekim yapmak istediklerini bildirdi. Demirer, bu videolarda dünyaya mal olmuş, ünlü sporculara, sefaretliklere, konsolosluklara, ticari ateşeler ve yabancı akademisyenlere de yer vermek istediklerini söyledi. Demirer, bu çekimler ile tamamlamayı planladıkları tüm çekimlerden oluşacak karma bir videoyu ise kamu spotuna taşımak istediklerini ifade etti. Demirer, bu proje için halen Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile görüştüklerini söyledi. Dört  derneğin gücü ile yabancılara yönelik video çekimini yapabileceklerini belirten Demirer, bu proje için Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’dan randevu beklediklerini, sonrasında da söz konusu projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunmayı istediklerini dile getirdi.

Türkiye’nin tekrar marka algısını yükseltmesi gerektiğini anlatan Demirer “Yaşadığımız seyahat krizini fırsata çevirebiliriz. ‘Türkler kendi ülkelerinde hayat rutinlerine sahip çıkıyorlar, her taraf cıvıl cıvıl’ dedirtmeliyiz.” Diye konuştu. Kaya Demirer, Reina saldırısının olduğu gecenin sabahında hemen demek üyeleri olarak bir araya geldiklerini kaydetti. Reina için yaptıkları yürüyüşteki söylemlerinin büyük destek gördüğünü belirten Demirer, daha sonra Birleşmiş Markalar Demeği (BMD), Kategori Mağazacılığı Demeği (KMD) ve Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TURES) ile “Hayatına Sahip Çık” projesine soyunduklarını dile getirdi.