Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Yatırım fonu Triton, Corendon’dan hisse aldı

Merkezi Avrupa’da olan ve orta ölçekli şirketlere yatırım yapan Triton fonu, Corendon Gbubu şirketlerinden Corendon Travel Hollanda, Corendon Travel Belçika ve Corendon Dutch Airlines’ın çoğunluk hisselerini satın aldı.

Corendon Grubu kurucu ortakları Yıldıray Karaer ile Atılay Uslu kamuoyuna yaptıkları yazılı açıklamada bir süredir devam ettirdikleri görüşmelerin sonuçlandığını ve yatırım fonu Triton’la çoğunluk hisselerinin devri için anlaşmanın imzalandığını duyurdular. Çoğunluk hisselerine sahip olan yatırım fonu Triton, 1997 yılında kuruldu. Günümüzde bünyesinde 38 şirket bulunan,  ve cirosu 14,9 milyar Euro, çalışan sayısı ise 72 bini aşan bir firma olarak faaliyet gösteriyor.

Ortaklar Karaer ve Uslu kamuoyuna yaptıkları açıklamada özetle şu görüşlere yer verdi:  “Corendon Tur Operatörlüğünün ürünleri 2018 yılında 750.000 kişi tarafından tercih edilmiş; şirketin cirosu 515 milyon Euro’ya ulaşmıştır. Corendon günümüzde 3 farklı bayrak ve lisans altında 25 uçaklı filosu ile hizmet veren bir havayolu grubu haline geldi. Aynı zamanda yine Corendon markası ile Türkiye (Lara, Kemer, Bodrum, Çeşme), Hollanda (Amsterdam), İspanya (İbiza) ve Karayipler’de (Curaçao Adası) yapmış olduğumuz otel yatırımlarıyla gruba sinerji sağlamaya ve markamızı konaklama sektöründe de büyütmeye devam etmekteyiz.”

Triton’un bünyelerindeki Corendon Travel Hollanda, Corendon Travel Belçika Corendon Dutch Airlinesın çoğunluk hisselerini aldığını hatırlatan ortaklar, Triton’un Şubat 2019’da 7 farklı pazarda faaliyet gösteren; yılda bir milyondan fazla yolcusu ile yaklaşık 600 milyon Euro ciro elde eden Sunweb’in de ağırlıklı hisselerini satın aldığını vurgulayıp şu bilgileri veriyor: “

Bu değişim sonrasında Corendon Turizm Grubu Kurucu Ortakları Yıldıray Karaer ve Atılay Uslu olarak, bu yeni Corendon ve Sunweb kombinasyonunda küçük hissedar olarak kalıyorken; Atılay Uslu, söz konusu şirketlerde Non-Executive Board üyesi olarak görev almaya devam edecektir. Bizler Yıldıray Karaer ve Atılay Uslu olarak bu birleşmenin dışında kalan Corendon Hotels and Resorts’un yurtdışı ve Türkiye yatırımlarının yanı sıra                  Corendon Airlines Türkiye ve Corendon Airlines Europe operasyonlarımızın ortakları ve yöneticileri olarak yolumuza devam edeceğiz. Aynı şekilde, Türkiye incoming operasyonlarımız da Corendon Touristic markası ile aynı yapılanma ile gruba hizmet vermeye devam edecektir.”