Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Murat Özbilgi

1996 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Murat Özbilgi, aynı okulda 2001 yılında işletme yüksek lisans çalışmasını (MBA) tamamladı. Tübitak’ta araştırmacı olarak başlayan bilişim kariyerine Turkcell, Intel gibi çeşitli yerel ve uluslararası şirketlerde satış ve pazarlama yöneticiliği pozisyonlarında devam etti.

Radikal bir kararla bilişim alanındaki kurumsal kariyerini bırakarak içerik üretimi, içerik pazarlama ve yeni medya alanlarında çalışmaya başladı. 2011 yılında kurulan Gezimanya’ya 2013 yılında yönetici ortak olarak dahil oldu. Çeşitli basılı ve çevrimiçi mecralarda seyahat ve seyahat kültürü üzerine yazıları ve fotoğrafları yayınlandı.

Halen Gezimanya web sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden geniş bir seyahat kitlesine içerik üretmekte, aynı zamanda da çeşitli kapalı devre video kanallarında da seyahat TV içerikleri üretip yayınlamaya devam ediyor.

2016 yılında kurduğu Manya Medya isimli pazarlama ve danışmanlık şirketini halen aktif olarak yönetmekte olan Murat Özbilgi, turizm stratejik planlama, destinasyon pazarlaması ve tanıtımı alanlarında danışmanlık ve eğitmenlik yapmakta; Bahçeşehir Üniversitesi ve MEF Üniversitesi’nde ise içerik pazarlama ve dijital pazarlama üzerine dersler veriyor. Özbilgi, İngizce ve İspanyolca biliyor.