Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği

Cem Polatoğlu

Turizm sektöründe 1977’den beri otel, çarşı, yurtdışı acente, profesyonel turist rehberi, acente sahibi olarak geniş alanda hizmet veriyor. İ.T.Ü. Gemi inşaatı bölümünden mezun olduktan sonra, Amerika’da Nord Caroline S.U. Master, Avusturya/ Viyana’da W.T.Ü’de ise doktora çalışması yaptı.

1987’de ABD’deki Birleşmiş Milletler’in Deniz Hukuku Bölümünde, bir yıl sonra IBM’in İspanya’daki bölümünde çalıştı. Türkiye’de kısa süreli Asya Tour ve Duru Turizm’de, 10 yılı aşan bir sürede ise ABD, İspanya, İtalya ve Avusturya’da büyük ve orta ölçekli çeşitli seyahat acentalarında çalıştı. JAYCESS (Genç Müteşebbisler Derneği) Türkiye Kurucu üyesi olan Polatoğlu, 1994’te kurucusu olduğu Prontotour’u devredip, 2003’te Baracuda Tour’u kurdu. 1994 yılından itibaren TÜRSAB’ta çeşitli komisyonlarda görev yaptı.

Milliyet Rota, Cumhuriyet Gezi, Anayurt Gazetesi ve bazı haber portallarında köşe yazarlığı yapan Polatoğlu, çok İyi derecede; İspanyolca, İtalyanca, İngilizce ve Almanca biliyor. Söz konusu dillerden T.C Turizm Bakanlığı Kokartlı Profesyonel Turist Rehberi olan Polatoğlu, evli ve iki çocuk babasıdır.